Με τους Κάουαν και Κουμπόλκα να πετυχαίνουν από 20 πόντους ο Προμηθέας άλωσε το Λαύριο αφού επικράτησε της τοπικής ομάδας με 90-80 για το πρώτο ματς της σεζόν στη Basket League.

To ματς ξεκίνησε εντυπωσιακά με το Λαύριο να βομβαρδίζει από μακριά και να παίρνει από νωρίς προβάδισμα με +7 (26-19) με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 26-21.

Η δεύτερη περίοδος έγινε πολύ νωρίς ντέρμπι αφού ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 33-33 και εκεί το Λαύριο αποδιοργανώθηκε με τους Πατρινούς να πατάνε γκάζι και αρχικά να προηγούνται με +7 (35-41) και με τον Σίμπσον ζεστό να ανεβάζουν την διαφορά στο +11 (43-54) στο 20′

Το Λαύριο επέστρεψε και με ένα σερί 11-0 έφερε το ματς στο καλάθι (56-58) όμως και πάλι ο Σίμπσον ήταν εύστοχος στα κρίσιμα σημεία με το τρίτο δεκάλπετο να κλείνει στο +7 (66-73).

Στην τελευταία περίοδο μίλησε η κλάση του Κάουαν με τους Πατρινούς να ξεφεύγουν με 13 (75-88) και το τέλος να βρίσκει την ομάδα του Μάκη Γιατρά να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 90-80.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-54, 66-73, 80-90.