Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Φινλανδία – Κροατία 94-86: Με ρεσιτάλ του Μάρκανεν, η Φινλανδία στους «8»

Η Φινλανδία με ηγέτη τον συγκλονιστικό Λάουρι Μάρκανεν (43π.), νίκησε την Κροατία με 94-86 και έκλεισε ραντεβού με την Ισπανία στα προημιτελικά του Eurobasket 2022.

Ακόμα ένα εξαιρετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο φετινό Eurobasket, με την Φινλανδία και την Κροατία να δίνουν μια μεγάλη μάχη μέχρι το τέλος για την πρόκριση στα προημιτελικά και τους Φινλανδούς τελικά να επικρατούν χάρη στη μυθική εμφάνιση του Λάουρι Μάρκανεν που σκόραρε 43 πόντους. Ο Μπογκντάνοβιτς πάλεψε για την Κροατία με 23π.

Η Φινλανδία έδειξε να μπαίνει καλά στο παιχνίδι, με τον Μάρκανεν να δείχνει από την αρχή τις διαθέσεις του για το σημερινό ματς. Με τη βοήθεια και του Σάλιν από το τρίποντο, έφτασε να προηγείται με +8 (18-10) στο 6′. Οι Κροάτες ωστόσο αντέδρασαν, παίρνοντας πράγματα από τον πάγκο και έκλεισαν την περίοδο στο +1 (21-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασαν τη διαφορά μέχρι τους πέντε πόντους, αλλά όποτε ξαναγύριζε στο παρκέ ο Μάρκανεν, η κατάσταση άλλαζε ξανά. Από τα μέσα της περιόδου και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με πολύ μικρές διαφορές να τις χωρίζουν και το σκορ στο ημίχρονο να βρίσκει τη Φινλανδία να προηγείται με 45-43.

Η Κροατία έδειχνε να ελέγχει κάπως το ματς στο μεγαλύτερο κομμάτι του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Μπογκντάνοβνιτς και Σμιθ να κάνουν την περισσότερη δουλειά για την ομάδα του Μουλαομέροβιτς και τον Μάρκανεν να κάνει περίπατο στην άλλη πλευρά όποτε ήθελε. Η τελευταία περίοδος βρήκε τους Φινλανδούς να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα και μέχρι το 35′ το σκορ να είναι ισόπαλο 77-77.

Εκεί η Φινλανδία έτρεξε ένα επιμέρους 10-0 για να βρεθεί περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος στο +10 (87-77). Το μόνο που άλλαξε μέχρι το τέλος ήταν το σκορ του αγώνα, με τον Μάτκοβιτς να γράφει το 94-86 με βολές.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-43, 67-65, 94-86

LIVE: Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας

Παρακολουθήστε live στις 17:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας για την 4η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League. Τηλεοπτικά από ΕΡΤ3.