Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Ισπανία – Βέλγιο 73-83: Ήττα σοκ για τους Ίβηρες

Τη μεγάλη έκπληξη της ημέρας, αλλά και του τουρνουά μέχρι στιγμής έκανε το Βέλγιο καθώς επικράτησε της Ισπανίας με 83-73 για την 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Euronasket 2022.

Ισπανία και Βέλγιο αναμετρήθηκαν για την 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Eurobasket 2022, με τους Ίβηρες να γνωρίζουν την ήττα με 73-83 και να πέφτουν θύμα της έκπληξης της διοργάνωσης ως τώρα.

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 7-3, ωστόσο το Βέλγιο αντέδρασε γρήγορα και με σερί 2-12, έφτασε να προηγείται με 9-15 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Σκαριόλο αφυπνίστηκε και με δικό της 15-0 έφτασε τη διαφορά κοντά σε διψήφιο νούμερο., με τους Βέλγους όμως να βγάζουν αντίδραση και να κλείνουν το ημίχρονο στο -1 (33-32).

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερα διαφορετική εικόνα, με τους Βέλγους να μένουν πάντα κοντά στο σκορ και ενίοτε να έχουν το προβάδισμα, με την τρίτη περίοδο να λήγει με σκορ 54-57. Ο Ομπασοχάν με τρίποντο και οι Ζιλέ και Λεκόμτ προς το τέλος του αγώνα έδωσαν προβάδισμα νίκης στο Βέλγιο, με τον δεύτερο να υπογράφει με σουτ από τα 6,75μ. το 73-81, που ουσιαστικά έκρινε και τον νικητή.

Δεκάλεπτα: 11-15, 33-32, 54-57, 73-83