Τουρκία – Μαυροβούνιο 72-68: Ο Κορκμάζ την γλίτωσε από το σοκ

Η Τουρκία έφτασε πολύ κοντά στο να γνωρίσει την ήττα από το Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα της στο Eurobasket 2022, στο τέλος όμως μίλησε η κλάση του Κορκμάζ και η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε με το δεξί νικώντας με 72-68.

Σε απρόσμενο θρίλερ εξελίχθηκε ο αγώνας της Τουρκίας με το Μαυροβούνιο για την πρώτη ημέρα του Eurobasket 2022, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να τα βρίσκει σκούρα για 40 λεπτά και τον Φουρκάν Κορκμάζ να την λυτρώνει στο τέλος με πέντε συνεχόμενους πόντους (σκόραρε με τρίποντο στη λήξη του αγώνα). Κορυφαίος για τους Μαυροβούνιους ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 18 πόντους.

Το απόγευμα φάνηκε από την αρχή πως δεν θα είναι εύκολο για τους Τούρκους με τις δύο ομάδες να ξεκινούν νευρικά την αναμέτρηση, χωρίς καμία από τις δύο να καταφέρει να βρει ρυθμό στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 14-18.

Στη 2η περίοδο οι Τούρκοι ανέβασαν στροφές και αν και βρέθηκαν κάποια στιγμή να χάνουν με 7 πότνους, με τα τρίποντα του Μαχμούτογλου και κυρίως του Λάρκιν έκαναν ένα σερί 12-0 και από το 29-31, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 41-31.

Οι Μαυροβούνιοι ωστόσο έβγαλαν και πάλι αντίδραση και με μπροστάρη τον εξαιρετικό Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, μάζεψαν τη διαφορά και έφεραν το ματς στην ισορροπία (44-44) 4 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια το παιχνίδι πήγαινε ουσιαστικά πόντο-πόντο με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο η Τουρκία μπήκε με προβάδισμα 2 πόντων (53-51) και το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι και το τελευταίο λεπτό.

Εκεί το Μαυροβούνιο βρέθηκε μπροστά με τρεις, 1.15″ πριν το τέλος με τους Τούρκους ωστόσο να έχουν να δώσουν φάουλ χωρίς να στείλουν στις βολές τους αντιπάλους τους. Οι κακές επιθέσεις του Μαυροβουνίου στο τέλος και ο Κορκμάζ έκριναν το παιχνίδι. ο Τούρκος γκαρντ με πολύ δύσκολη προσπάθεια έγραψε το 69-68, στην επόμενη επίθεση ο Σιμόνοβιτς χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, απόφαση που ξεσήκωσε αντιδράσεις από τον πάγκο του Μαυροβουνίου και στη λήξη του χρόνου ο Κορκμάζ ευστόχησε σε τρίποντο σχεδόν από το κέντρο αφού όλα είχαν κριθεί, για το τελικό 71-68.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 35-31, 53-51, 72-68

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.