Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 72-78: Του έκανε μεγάλη πλάκα στο ΟΑΚΑ και πάει για «σκούπα» στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -14 στο τέλος του ημιχρόνου (46-32), αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησε… γκάζι και με ένα σερί 23-2 γύρισε τούμπα το ματς (48-55) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. 6η σερί νίκη για τους Πειραιώτες, που έκαναν… πλάκα μέσα στο ΟΑΚΑ!

Με επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ΟΑΚΑ του Παναθηναϊκού με 78-72 στον δεύτερο τελικό της Basket League, έκανε το 2-0 στη σειρά με τους Πράσινους και πλέον απέχει μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν να χάνουν με 14 πόντους στο ημίχρονο (46-32), αλλά με ένα εντυπωσιακό σερί 23-2 στο τρίτο δεκάλεπτο γύρισαν τούμπα το παιχνίδι. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, με ηγέτη τον Ντόρσεϊ, πέρασαν μπροστά με 55-48 και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.

Μια νίκη που έφερε τον Ολυμπιακό στο 2-0, με τους Πειραιώτες να ετοιμάζονται για… σκούπα, αφού με νίκη στο παιχνίδι της Παρασκευής (17/6) στο ΣΕΦ θα κατακτήσουν το πρωτάθλημα και θα ολοκληρώσουν τη χρονιά με νταμπλ.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Κώστας Σλούκας με 20 πόντους, με τον διεθνή γκαρντ να έχει 5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4/5 βολές, ενώ επίσης είχε 4 ασίστ. Δεύτερος σκόρερ ο Βεζένκοφ, που έκανε τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον φόργουορν των Πειραιωτών να ολοκληρώνει το ματς με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από κοντά ο εκπληκτικός στο τρίτο δεκάλεπτο Τάιλερ Ντόρσεϊ, με 17 πόντους και 2 ασίστ. Από τον Παναθηναϊκό, 17 πόντους είχε ο Παπαπέτρου, 12 ο Παπαγιάννης και 11 ο Νέντοβιτς.

Ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 6-2 με δύο τρίποντα από τους Ουόκαπ και Ντόρσεϊ, αλλά οι Πράσινοι αντέδρασαν. Με δύο βολές από τον Μποχωρίδη και δύο από τον Παπαγιάννη ισοφάρισαν σε 6-6, ενώ λίγο αργότερα ο διεθνής σέντερ με δύο ακόμα βολές έβαλε μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό (8-6). O Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (8-9), με το Τριφύλλι να απαντάει με τους Παπαγιάννη και Παπαπέτρου για το 12-9. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ (14-12, 14-14), με τον Σλούκα να κάνει το 17-14 για τους Πειραιώτες και λίγο αργότερα με νέο τρίποντο το 20-18 για τους Πειραιώτες. Οι Πράσινοι όμως με buzzer beater του Νέντοβιτς από το κέντρο έκαναν το 21-20 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά το σκορ με έναν πόντο.

«Εξαφανίστηκε» ο Ολυμπιακός

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου ο Εβανς έκανε το 23-20 για τον Παναθηναϊκό, με τον Ουάιτ με τέσσερις πόντους να δίνει προβάδισμα έξι πόντων στο Τριφύλλι (27-21). Με ένα ακόμα δίποντο ο Αμερικανός έφερε τους Πράσινους στο 29-22. Ο Σλούκας με γκολ-φάουλ μείωσε σε 29-25, αλλά ο Εβανς με κάρφωμα έκανε το 31-25 και λίγο αργότερα ο Παπαπέτρου το 33-25. Οι Ερυθρόλευκοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον Εβανς να κάνει το 35-27 και ο Παπαπέτρου με τρίποντο να ανεβάζει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (38-27). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Μέικον, ένα λεπτό πριν το φινάλε, να κάνει το 44-32 για τον Παναθηναϊκό και τον Παπαπέτρου να διαμορφώνει το 46-32 του πρώτου ημιχρόνου. Το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου ήταν 25-12 για το Τριφύλλι.

Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Ολυμπιακός είχε 9/33 σουτ, με 3/19 δίποντα και 6/14 τρίποντα, ενώ επίσης είχε 8/11 βολές. Ο μοναδικός που είχε διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Σλούκας με 12. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός είχε 16/30 σουτ, με 12/19 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 10/12 βολές. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαπέτρου με 13.

«Επέστρεψε» στο παρκέ και κυριάρχησε!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του και να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Σάσα Βεζένκοφ με τρίποντο μείωσε σε 46-35. Ο Παπαγιάννης έκανε 48-35 και στη συνέχεια ακολούθησε ένα σερί 20-0 για τους Ερυθρόλευκους, με την ομάδα του μεγάλου λιμανιού να γυρίζει τούμπα το παιχνίδι και από το -13 να πηγαίνει στο +7 (48-55). Πρωταγωνιστής για τους Πειραιώτες ήταν ο Ντόρσεϊ. Με οκτώ συνεχόμενους πόντους έριξε τη διαφορά στους 5 (48-43), με τον Φαλ να μειώνει με κάρφωμα στους 3 (48-45). Ο Ντόρσεϊ με άλλους πέντε πόντους έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 50-48 και ο Παπανικολάου με ένα ακόμα τρίποντο έφερε τους Πειραιώτες στο +5 (48-53).

Ο Βεζένκοφ με λέι απ έδωσε στους Ερυθρόλευκους αέρα 7 πόντων (48-55), πριν ο Παναθηναϊκός μειώσει στους δύο, με 2/2 βολές από τον Παπαπέτρου και ένα τρίποντο από τον Σαντ Ρος (53-55). Ο Ολυμπιακός απάντησε με τους Σλούκα και Βεζένκοφ (53-60), με τον Σαντ Ρος να μειώνει σε 60-56, πριν ο Ντόρσεϊ διαμορφώσει το 61-56 για τον Ολυμπιακό, με 1/2 βολές στην εκπνοή της περιόδου. Οι Κυπελλούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχαν 29 πόντους και δέχθηκαν μόλις 10, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να γυρίζει τούμπα το παιχνίδι.

Βεζένκοφ και Σλούκας έφεραν τη νίκη

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει τη διαφορά στους 10, με πέντε σερί πόντους του Βεζένκοφ (56-66). Οι Πράσινοι μείωσαν με δύο πόντους από τον Ουάιτ και τρεις από τον Νέντοβιτς (61-66), αλλά ο Σάσα Βεζένκοφ με νέο τρίποντο έκανε το 69-61 για τον Ολυμπιακό, 7:30 πριν το φινάλε. Ο Σλούκας με σουτ από μέση απόσταση έκανε το 71-61, με τον Παπαγιάννη να μειώνει σε 71-63 για τον Παναθηναϊκό. Οι Πράσινοι λίγο αργότερα μείωσαν σε 70-76 με τον Νέντοβιτς και σε 72-76 με 2/2 βολές του Παπαπέτρου (1:20’), αλλά ο Σλούκας απάντησε με το ίδιο νόμισμα (72-78), 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη για τον Ολυμπιακό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Σίβα (0/2 τρίποντα), Παπαγιάννης 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 17 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιτ 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μέικον 6 (2/7 σουτ), Νέντοβιτς 11 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ασίστ, 4 λάθη), Έβανς 8 (8 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1), Ντόρσεϊ 17 (2/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ασίστ), Φαλ 5 (10 ριμπάουντ, 2 λάθη, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 19 (2/7 δίποντα, 5/ 7τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (2), Λαρεντζάκης (0/2 τρίποντα), Σλούκας 20 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Μάρτιν 7 (1/5 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης, ΜακΚίσικ 1.