Σέλτικς – Γουόριορς 116-100: Με Big 3, το 2-1 των Σέλτικς

Οι Σέλτικς διέλυσαν τους Γουόριορς (116-100) με Τέιτουμ, Μπράουν και Σμαρτ να ισοφαρίζουν ρεκόρ του 1984

Σε περίπατο των Σέλτικς εξελίχθηκε ο τρίτος τελικός του NBA. Η ομάδα του Ίμε Ουντόκα επικράτησε άνετα των Γουόριορς με 116-100 και δε θα μπορούσε να γίνει αλλιώς αν αναλογιστεί κανείς πως η δική της παράξενη Big 3 ισοφάρισε ένα στοιχειωμένο ρεκόρ τελικών: από το 1984 είχε να εμφανίσει μια ομάδα στην ίδια βραδιά τρεις διαφορετικούς παίκτες με 20+π/5+ρ+/5+ασ.

Το έκαναν οι Τζέισον Τέιτουμ (26/6/9), Τζέιλεν Μπράουν (27/9/5) και Μάρκους Σμαρτ (24/7/5) μιμούμενοι ό,τι είχαν κάνει ο Μάτζικ Τζόνσον, ο Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ και ο Τζέημς Γουόρθι με τους Λέικερς στα χρόνια του show-time. Με δυο λόγια: 77π/22ρ/19ασ από τους τρεις σωματοφύλακες της Βοστώνης, που είχαν άξιους συμπαραστάτες και τους Ρόμπερτ Γουίλιαμς (8π/10ρ/4κοψ) και Αλ Χόρφορντ (11π/8ρ/6ασ).

Είχε η βασική πεντάδα των Σέλτικς 96 πόντους και οι Γουόριορς έβαλαν όλοι μαζί 100. Δε θα μπορούσε λοιπόν το σενάριο του τρίτου τελικού παρά να έχει χάπι εντ για τους γηπεδούχους, που ξεκίνησαν αφιονισμένοι και προηγήθηκαν μέχρι και με +18 (52-34) πριν ολοκληρωθεί το δεύτερο δεκάλεπτο (68-56).

Ο Στεφ Κάρι, που είχε και έναν ανησυχητικό μικροτραυματισμό πριν από το φινάλε (31π με 6/11τρ) και ο Κλέι Τόμπσον (25π με 5/13) έκαναν τη δουλειά τους. Ουσιαστικά όμως ήταν απελπιστικά μόνοι. Πλέον η ομάδα του Στιβ Κερ στρέφεται στο game 4, ξημερώματα Σαββάτου (4:00) αναζητώντας εκείνη τη μία νίκη στη Βοστώνη που όχι μόνο θα ισοφαρίσει τη σειρά, αλλά θα τους δώσει ξανά και το πλεονέκτημα της έδρας.

Οι τελικοί έχουν μπόλικο δρόμο μπροστά. Εκείνοι που πίστευαν όμως ότι οι άπειροι Σέλτικς θα αποδειχθούν εύκολη λεία για τη δυναστεία των Γουόριορς έχουν ήδη διαψευστεί. Αξίζει επίσης να σταθεί κάποιος και σε ένα πολύ παράξενο δεδομένο που σχηματίζεται σε αυτήν τη σειρά.

Η ιστορία του δευτέρου ημιχρόνου. Οι Γουόριορς έπειτα από τρία ματς προηγούνται στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με +43 (απόψε έκαναν 33-25 και κάπως έτσι ξαναμπήκαν φουριόζοι στο ματς προσπερνώντας στο σκορ με 83-82 στο μοναδικό επί της ουσίας προβάδισμα για εκείνους), ενώ οι Σέλτικς προηγούνται στο επιμέρους σκορ της τέταρτης περιόδου με +52 (απόψε επικράτησαν με 23-11). Στο πρώτο και το τρίτο ματς αποδείχθηκε πως η τέταρτη περίοδος έκανε και τη διαφορά, στο δεύτερο η δουλειά έγινε στην «τρίτη».

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League