Μεγάλη νίκη της Λάρισας (84-77)

Σε μια αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες που θα παίξουν στα play off, η Λάρισα επικράτησε με 84-77 του Προμηθέα και πανηγύρισε την 11η νίκη της στο πρωτάθλημα της Basket League.

Σε εξ αναβολής αγώνα για την 17η αγωνιστική της Basket League, η Λάρισα πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη απέναντι στον Προμηθέα με 84-77, και κρατά πλέον στα χέρια της την έκτη θέση της regular season και ελπίζει ακόμη και στην πέμπτη. Πέμπτοι οι έβδομοι θα τερματίσουν οι Πατρινοί.

Οι Θεσσαλοί δεν πήραν και την διαφορά (είχαν ηττηθεί με 91-77 στην Πάτρα), ωστόσο ανέβηκαν στις 11 νίκες και με θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Ιωνικό το Σάββατο (14/5).

Ζάρας, Μάριτς και Τσαϊρέλης ήταν οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων, με τον Κρουμπάλι να αγγίζει το double-double, Σίμπσον και Γκίκας ξεχώρισαν από τους φιλοξενούμενους που έκλεισαν τον αγώνα με 14 λάθη, είδαν τον Δημήτρη Αγραβάνη να αποχωρεί με αντιαθλητικό και τεχνική ποινή λίγο πριν από το φινάλε.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, ο οποίος χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα προηγήθηκε 11-2, στο πρώτο τρίλεπτο. Στη συνέχεια η Λάρισα, έβγαλε αντίδραση και «σφίγγοντας» την άμυνα της έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 19-16.

Το ίδιο δυνατά μπήκε η ομάδα της Θεσσαλίας και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 7-0, ξέφυγε στο +10 (26-16), με τους Πατρινούς να αντιδρούν με Δ. Αγραβάνη και να πλησιάζουν στο τρίποντο (26-23), στο 14’. Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στη Λάρισα, η οποία με καταιγισμό από τα 6,75μ. με Παπαντωνίου και Ζάρα κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +14 (44-30).

Η Λάρισα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να είναι αρκετά εύστοχοι έξω από τα 6.75, με την ομάδα του Τακιανού  να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +9 (61-52).

Τρομερή αρχή έκαναν οι Πατρινοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και με μπροστάρηδες τους Σίμπσον και Άντριτς έτρεξαν επιμέρους σκορ 5-17, για το +3 (66-69), στο 35’. Στη συνέχεια, η Λάρισα έσφιξε αμυντικά και με Μούντι και Τσαϊρέλη απάντησε με 7-0 για το +4 (73-69), στο 37’.

Η Λάρισα διατήρησε το υπέρ της αποτέλεσμα, μέχρι το τέλος παίρνοντας το ρόζ φύλλο αγώνα με το τελικό 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-30, 61-52, 84-77

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League