Δευτέρα 06 Μαϊου 2024
Παναθηναϊκός – Απόλλων Πάτρας 78-68: Στο ρελαντί οι »πράσινοι»

Στο ντεμπούτο του Πέιτον Σίβα και στην επιστροφή του Στέφαν Γιόβιτς στη δράση, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 78-68 του Απόλλωνα Πάτρας χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα.

Χωρίς να… ιδρώσει ιδιαίτερα ο Παναθηναϊκός που ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος νίκησε με 78-68 τον Απόλλωνα Πάτρας στο ΟΑΚΑ για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα πραγματοποίησε ο Πέιτον Σίβα, ενώ επανήλθε στην δράση και ο Στέφαν Γιόβιτς έπειτα από σχεδόν δυόμιση μήνες.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10-9 στο 3’, όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντέδρασε και στο 6’ προσπέρασε με 18-12. Στο 7’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (27-16) υπέρ του «τριφυλλιού» χάρη στις επιθετικές εμπνεύσεις του Ντάριλ Μέικον. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 27-22 και στο 13’ φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 27-26.

Η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφιο νούμερο (36-26 στο 16’) και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήγε στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 44-36. Στην επανάληψη οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές ενώ στο 24’ η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ξέφυγε με 15 πόντους διαφορά (57-42).

Στο 28’ η διαφορά έφτασε τους 24 πόντους (68-42) για το «τριφύλλι» που απέκτησε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα βασιζόμενος στην ευστοχία του έξω από τη γραμμή των 6.75μ. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 70-44 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι δέχθηκαν μόλις 8 πόντους σε δέκα λεπτά, σκοράροντας 26. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 72-54 στο 34’, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περαιτέρω περιθώρια αντίδρασης με συνέπεια να φτάσουν στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 44-36, 70-44, 78-68

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μέικον 18 (1/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/5 δίποντα), Γουάιτ 16 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5 (1), Σαντ-Ρος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίβα (0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Καββαδάς 4, Κασελάκης 10 (2), Γιόβιτς 2, Χουγκάζ 4, Έβανς 4

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσαλμπούρης 5 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Διαμαντάκος 6, Σίμονς 2 (1/8 σουτ), Δίπλαρος 14 (4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΛίν 5, Τσιακμάς 16 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Ζούμπος 2, Μολφέτας 4, ΜακΛάφλιν, Ντέιβις 12 (4/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 2 (1/6 δίποντα)

Η «ανάκριση» του Έσε: Τι είπε για Μέσι, Μαραντόνα και Πελέ (vid)

Ο Έσε αποκάλυψε αρκετά πράγματα για εκείνον απαντώντας στο QnA που δημοσίευσε ο Ολυμπιακός στα social media.