Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Αρης – Λάρισα 82-70: Στα πλέι οφ οι «κίτρινοι»

Οι Κίτρινοι νίκησαν τη Λάρισα με 82-70 και «σφράγισαν» και μαθηματικά την παρουσία τους στα πλέι οφ της Basket League

Με πρωταγωνιστές τους Κάουαν και Τζούστον, οι οποίοι πέτυχαν από 20 και 19 πόντους αντίστοιχα, ο Αρης επικράτησε εντός έδρας της Λάρισας με 82-70 για την προτελευταία αγωνιστική της Basket League και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα πλέι οφ.

Οι Κίτρινοι με τη νίκη απέναντι στους Θεσσαλούς σφράγισαν και μαθηματικά την παρουσία τους στα πλέι οφ, όπου θα βρεθούν για πρώτη φορά μετά από πέντε χρόνια. Από την άλλη πλευρά, η Λάρισα βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας και θα πρέπει να περιμένει την τελευταία αγωνιστική, για να δει εάν θα βρίσκεται στην επόμενη φάση της Basket League. Κορυφαίοι για τους Θεσσαλούς στο σημερινό παιχνίδι ήταν Μούντι και Μάριτς, που είχαν από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 10-4, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκαν μπροστά με 17-8. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 17-12, αλλά οι Κίτρινοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (24-14). Η κυριαρχία του Αρη συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τους Θεσσαλονικείς να κλείνουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 44-35.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου η Λάρισα μείωσε σε 44-39, αλλά ο Αρης αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Τζούστον ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 9 (50-41). Το +9 μάλιστα έγινε +11, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού με διψήφια διαφορά πόντων. Στην τέταρτη περίοδο οι Κάουαν και Κέλι έφεραν τον Αρη στο +14 (67-53), με τους γηπεδούχους να παραμένουν σοβαροί και να φτάνουν χωρίς προβλήματα στη νίκη με 82-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 44-35, 56-48, 82-70

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 20 (3/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ασίστ), Λόκετ 11 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 3 (1), Κέλι 14 (7/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Τζούστον 19 (7/9 δίποντα), Καμάρας, Σχίζας 7 (1), Πουλιανίτης 6 (3 ασίστ)

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανος): Χάντσον 6 (2/10 δίποντα), Κρουμπάλι 5 (1/3 δίποντα), Καράμπελας 7, Μάριτς 13 (5/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μούντι 14 (2/7 τρίποντα), Τσαϊρέλης 6, Ζάρας 7 (1), Παπαντωνίου 3, Μπέρζινς 9 (3)

Το ξέσπασμα του Βαγγέλη Μαρινάκη στο πέναλτι που χάρισε την πρόκριση στην Κ19 στον τελικό (vid)

Δείτε πως «ξέσπασε» ο Βαγγέλης Μαρινάκης στο νικητήριο πέναλτι του Λιατσικούρα το οποίο χάρισε την πρόκριση στον Ολυμπιακό για τον τελικό του Youth League!