NBA: Πήραν τα θρίλερ Τίμπεργουλβς - Τζαζ και έκαναν το 2-2

NBA: Πήραν τα θρίλερ Τίμπεργουλβς – Τζαζ και έκαναν το 2-2

Οι Τίμπεργουλβς και οι Τζαζ έδειξαν ότι είναι πολύ σκληροί για να πεθάνουν κόντρα σε Γκρίζλις και Μάβερικς

Οι Τίμπεργουλβς έδειξαν ξανά ότι θα παλέψουν στα ίσια με τους Γκρίζλις για την πρόκριση και έφεραν τη σειρά στο 2-2 μετά τη νίκη τους στο… θρίλερ του Game 4 με 119-118.

Η ομάδα της Μινεσότα ήταν καλύτερη στο Game 4, εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της έδρας της και έφθασε σε μια πολύ σημαντική νίκη δείχνοντας ότι θα παλέψει για τη νίκη σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα ζευγάρια των πλέι-οφ.

Κορυφαίος στο ματς για τους Λύκους ήταν ο Καρλ Άντονι Τάουνς, ο οποίος διέπρεψε έχοντας 33 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους πάλεψε ο Ντέσμοντ Μπέιν (34 πόντοι, 8/12 τρίποντα), ενώ ο Τζα Μοράντ μοίρασε 15 ασίστ, χωρίς πάντως να είναι καλός στο επιθετικό κομμάτι (4/13 σουτ, 11 πόντοι).

Όσον αφορά το ματς στη Γιούτα, ο Λούκα Ντόντσιτς επέστρεψε στην ενεργό δράση έπειτα από τραυματισμό, έβαλε 30 πόντους, αλλά είδε τον Ρούντι Γκομπέρ να έχει την τελευταία λέξη, στο φινάλε, καθώς με δικό του κάρφωμα, στα 11 δευτερόλεπτα, οι Γιούτα Τζαζ νίκησαν 100-99 και ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2.

Ύστερα από μια ισορροπημένη πρώτη περίοδο, 24-23, οι Τζαζ ανέβασαν στροφές και πήραν διαφορά 16 πόντων, 51-35, πριν από το 54-42 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ανήκε στους Μάβερικς, με τον Ντόντσιτς να εκτελεί και να δημιουργεί για την ομάδα του Ντάλας, που μπήκε στην τέταρτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα, 78-81.

Τα τελευταία 12 λεπτά του Game 4 ήταν συναρπαστικά, με τον Ντόντσιτς με ένα προσωπικό καλάθι και ένα απίθανο τρίποντο να φέρνει τους Μάβερικς μπροστά με τέσσερις, 95-99, με 39,6’’ να απομένουν.

Ο Μίτσελ απάντησε με γκολ-φάουλ στα 31’’ (98-99) και μετά τις δύο χαμένες βολές του Πάουελ στα 19,8’’, ο Γκομπέρ με alley oop κάρφωμα έβαλε μπροστά τη Γιούτα με 100-99 αφήνοντας 11 δευτερόλεπτα στους αντιπάλους.

Ο Ντόντσιτς, καλά κλεισμένος, δεν μπόρεσε να εκτελέσει και το σουτ του Ντινγουΐντι στην εκπνοή μετά βίας άγγιξε τη στεφάνη.

Πλέον η σειρά, για το Game 5 επιστρέφει στο Ντάλας. Ο Τζόρνταν Κλάρκσον ήρθε από τον πάγκο, έβαλε 25 πόντους (9/16 σουτ, 3/5 τρίποντα, 4/5 βολές) και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Τζαζ, με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να σταματά στους 23 πόντους (7/21 σουτ, 2/10 τρίποντα, 7/9 βολές) και να βγάζει την ασίστ για το κάρφωμα νίκης του Γκομπέρ.

Στην επιστροφή του στην ενεργό δράση, ο Λούκα Ντόντσιτς πέτυχε νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 30 πόντους (11/21 σουτ, 4/10 τρίποντα, 4/4 βολές) και 10 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-23, 54-42, 78-81, 100-99

Τζαζ: Μπογκντάνοβιτς 12 (1), Ο’Νιλ 7 (1), Γκομπέρ 17 (4/8 δίποντα, 15 ριμπάουντ), Μίτσελ 23 (2/10 τρίποντα, 7 ασίστ), Κόνλεϊ 6 (1), Γουάιτσαϊντ 2, Κλάρκσον 25 (3), Χάους 2, Ερνανγκόμεθ 6 (2), Πασκάλ

Μάβερικς: Μπούλοκ 11 (3), Φίνι-Σμιθ 11 (3), Πάουελ 11 (7 ριμπάουντ), Μπράνσον 23 (2/5 τρίποντα), Ντόντσιτς 30 (4/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντινγουΐντι 5 (1), Κλέμπερ 3 (1), Γκριν 4 (1), Μπέρτανς 1

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι