Με το… 1,5 πόδι στα ημιτελικά της Ανατολής βρίσκονται οι Μπακς! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε πολλά κέφια στο Σικάγο και οδήγησε τα «Ελάφια» σε νέα εύκολη νίκη, με 119-95, για το 3-1 στη σειρά και πλέον στο GAME 5 της Τετάρτης (27/4, 23:00) οι πρωταθλητές έχουν την ευκαιρία να εξασφαλίσουν την πρόκριση για τον επόμενη γύρο.

Ο Κρίς Μίντλετον ήταν εκτός για ακόμη ένα παιχνίδι, ωστόσο ο «Greek Freak» είχε αρκετούς συμπαραστάτες. Ο Έλληνας σταρ «άγγιξε» το triple double αφού στα περίπου 35 λεπτά που έμεινε στο παρκέ τελείωσε το ματς με 32 πόντους, 17 ριμπάουντ και 7 ασίστ έχοντας και 2 τάπες ενώ ο Άλεν ήταν επίσης εξαιρετικός και σταμάτησε στους 27 πόντους με 10/12 σουτ, με τον Χόλιντεϊ να προσθέτει 26 πόντους και 7 ασίστ. Για τους ηττημένους 24 πόντους είχε ο Λαβίν, 23 ο ΝτεΡόζαν και 20 ο Ουίλιαμς.

Οι Μπακς είχαν από το ξεκίνημα τον έλεγχο του ματς και προσπάθησαν να παγιώσουν μία διαφορά. Mετά το +8 (12-20) στο 8ο λεπτό, οι Μπουλς μείωσαν σε 22-25 με το τέλος της περιόδου. Ο Γιάννης άρχισε να παίρνει μπρος και στις δύο πλευρές του παρκέ, η διαφορά έγινε διψήφια στο 20′ (34-46) και το ημίχρονο έκλεισε στο 41-56.

Οι Μπουλς προσπάθησαν στην τρίτη περίοδο να ξαναμπούν στο ματς, μείωσαν σε 60-68 στα μέσα της περιόδου, αλλά μέχρι εκεί. Αντετοκούνμπο και Άλεν έφεραν το σκορ στο 60-79 και το Σικάγο δεν κατάφερε ποτέ ξανά να φανεί απειλητικό στο ματς, με τους Μπακς να παίρνουν εύκολα τη νίκη, με 119-95.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-25, 41-56, 74-90. 95-119.

Μπουλς: ΝτεΡόζαν 23 (8/15 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 20 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Βούτσεβιτς 11 (1/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), ΛαΒίν 24 (6/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Καρούζο (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουάιτ 2, Τόμπσον, Τζόουνς 5 (1), Ντοσούνμου 8 (2), Γκριν 2

Μπακς: Πόρτις 14 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 32 (10/19 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/12 βολές, 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 μπλοκ), Λόπεζ 2 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μάθιους 6 (2), Χόλιντεϊ 26 (5/13 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάρτερ 3 (1), Άλεν 27 (6/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Κόνατον 5 (1), Νουόρα, Ιμπάκα 4, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Τάκερ