Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Σημαντικα διπλά για Λεβαδειακό και Καλλιθέα, τριάρα-ανάσα για Καβάλα

Ο Λεβαδειακός συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία παραμένοντας στο ρετιρέ της βαθμολογίας καθώς επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας του Αστέρα Βλαχιώτη. Συνεχίζει το κυνήγι των Βοιωτών η Καλλιθέα η οποία έφυγε με το διπλό από την Ζάκυνθο. Τρίποντο «χρυσάφι» για την Καβάλα η οποία συνεχίζει να σκαρφαλώνει και άλλο στον βαθμολογικό πίνακα.

Αστέρας Βλαχιώτη – Λεβαδειακός 1-2

Μια ακόμη νίκη για τον Λεβαδειακό, ο οποίος συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις στο πρωτάθλημα της Superleague 2. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Νίλι, πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη οι Λάκωνες ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 69΄ κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την λάθος συνεννόηση του Στογιάνοβιτς με αμυντικό του και με τον Αμπάνκουα να φέρουν το ματς στα ίσα. Ωστόσο οι  Βοιωτοί κατάφεραν να επανακτήσουν άμεσα το προβάδισμα τους στο σκορ, καθώς στο 72΄ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μεχία,  ο Τζημόπουλος με κεφαλιά έγραψε το 1-2 το οποίο ήταν κια το τελικό αποτέλεσμα.

Ζάκυνθος – Καλλιθέα 1-2

Στο κατόπι του Λεβαδειακού παρέμεινε η Καλλιθέα, η οποία κατάφερει να φύγει μια πολύ σημαντική νίκη από την έδρα της Ζακύνθου. Η Ζάκυνθος προηγήθηκε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τσιμέλι στο 16′. Στο 25′ ο Κυνηγόπουλος έφερε το ματς στα ίσα, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 57′ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση έκανε το 1-2 το οποίο παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

ΚΑΒΑΛΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ 3-0

Την ανοδική της πορεία στο πρωτάθλημα της Superleague 2, συνεχίζει η Καβάλα. Η μεταγραφική ενίσχυση του Ιανουαρίου φαίνεται πως αποδίδει καρπούς για τους «Αργοναύτες» με την Καβάλα να παίρνει ακόμη τρεις πολύτιμους βαθμούς, στην προσπάθεια της για παραμονή στην κατηγορία. Οι Καβαλιώτες προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με τον Σταμένκοβιτς αλλά το ματς παρέμενε αμφίρροπο για πολλά λεπτά. Στο 73′ λεπτό, όμως, ο Αλίμι κλείδωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους, ενώ ο Έμπερτ στο 82′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής του Bόρειου Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

ΡΕΠΟ: ΟΦ Ιεράπετρας

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).