Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Australian Open: Η Άσλει Μπάρτι κατέκτησε τον τίτλο χωρίς να χάσει σετ στο τουρνουά

Η Άσλεϊ Μπάρτι επικράτησε στον τελικό της Ντανιέλ Κόλινς με 2-0 σετ

Η Άσλεϊ Μπάρτι κατέκτησε τον τίτλο στο Australian Open, καθώς επικράτησε άνετα της Ντανιέλ Κόλινς με 2-0 (6-3, 7-6) σετ σε μόλις 1 ώρα και 27 λεπτά και έγινε η πρώτη αυστραλή τενίστρια που κατακτά το τρόπαιο έπειτα από 44 χρόνια.

Μάλιστα, η Μπάρτι δεν έχασε σετ σε όλη τη διοργάνωση και έτσι έφθασε στον τρίτο τίτλο της καριέρας της σε Grand slam.

Ο αγώνας

Η Μπάρτι μπορεί να πήρε εύκολα το πρώτο σετ και να έκανε το 1-0, όμως από εκεί και πέρα στο δεύτερο σετ χρειάστηκε να κάνει μια τεράστια ανατροπή, καθώς βρέθηκε να χάνει με 5-1 στα γκέιμ και οδήγησε το δεύτερο σετ στο tie break, όπου και το κατέκτησε.

Στο πρώτο σετ η Κόλινς κατάφερε να κοντράρει την Μπάρτι μόνο στην αρχή και μετά την ισοπαλία στα γκέιμ 2-2 η Αυστραλή ξέφυγε με 4-2 γκέιμ και στη συνέχεια κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο σετ με 6-3.

Στο δεύτερο η Κόλινς μπήκε πιο δυνατά και, αφού κράτησε το σερβίς της, έφθασε σε διπλό break point. Και κατάφερε να το αξιοποιήσει για να δεχτεί μόλις δεύτερη φορά break στο τουρνουά η Μπάρτι, η οποία πρώτη φορά βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο σε ένα σετ.

Η Κόλινς έφθασε να προηγείται με 5-1 στα γκέιμ, όμως κάπου εκεί η Μπάρτι αντέδρασε και παίζοντας εξαιρετικά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό της και ισοφάρισε τα γκέιμ σε 5-5.

Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στο tie break, εκεί όπου η Μπάρτι κυριάρχησε απόλυτα και με 7-2 σκορ ολοκλήρωσε την ανατροπή και πήρε το τρόπαιο.

Το μεγάλο λάθος του Σλούκα έδωσε το πλεονέκτημα στην Μακάμπι (vid)

Ο Κώστας Σλούκας πήρε την λάθος απόφαση, τη λάθος στιγμή. Και η Μακάμπι…