Τετάρτη 22 Μαϊου 2024
Ατλέτικο Μαδρίτης – Βαλένθια 3-2 : Απίστευτη ανατροπή για τους ροχιμπλάνκος

Με δυο γκολ στις καθυστερήσεις, η Ατλέτικο τούμπαρε το παιχνίδι με την Βαλένθια και απέδειξε για ακόμη μια φόρα ότι είναι επτάψυχη.

Πριν από λίγες μέρες, το είχε κάνει η Τότεναμ κόντρα στην Λέστερ. Τώρα ήταν η σειρά της Ατλέτικο. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμέονε επικράτησε με 3-2 της Βαλένθια, σημειώνοντας δυο γκολ στις καθυστερήσεις, έκανε άλμα τετράδας, ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Για τους πρωταθλητές Ισπανίας το παιχνίδι δεν εξελίχθηκε με το καλύτερο δυνατό τρόπο. Έμειναν πίσω με 2-0, αλλά κατάφεραν να βρουν τα ψυχικά αποθέματα και να πραγματοποιήσουν μια απίστευτη ανατροπή.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού επιβεβαίωνε ότι οι Ροχιμπλάνκος βρίσκονται σε κακό φεγγάρι. Ισοπαλία την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στην Βιγιαρεάλ, αποκλεισμός από το Κύπελλο Ισπανίας από την Μπιλμπάο, ωστόσο ο Τσόλο Σιμεόνε και οι παίκτες του δεν είχαν πει την τελευταία κουβέντα τους.

Τα γκολ των Τσούνμα και Κορέα έσβησαν το προβάδισμα της Βαλένθια (Γιουνούς Μουσά και Ούγκο Ντούρο στο πρώτο ημίχρονο) και ο Χερμόσο έδωσε την χαριστική βολή, ολοκληρώνοντας μια απίθανη ανατροπή.

Η Ατλέτικο σκόραρε δύο φορές στις καθυστερήσεις, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι πίστευαν πως θα έφευγαν νικητές από την Μαδρίτη. Ο Κορέα ισοφάρισε σε 2-2 στο 91′ και στο 93′ ο Χερμόσο έδωσε τη νίκη στους ροχιμπλάνκος διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Το επετειακό σήμα του Ολυμπιακού για τα 100 χρόνια (vid)

«Κόκκινο για το πάθος μας. Λευκό για την αγνή μας αγάπη. Χρυσό για την θρυλική μας ιστορία και δόξα»!