Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1: Κόκκινο «πάρτι» κόντρα στον δικέφαλο

Οι Ερυθρόλευκες κυριάρχησαν στο τάραφλεξ του «Μελίνα Μερκούρη» και επικράτησαν με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ, για την 16η αγωνιστική της Volleyleague.

Ανετες, ωραίες, κυρίαρχες και νικήτριες. Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού παίζοντας κατά διαστήματα εντυπωσιακό βόλεϊ, επικράτησε στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ (25-20, 27-29, 25-17, 25-17), για την 16η αγωνιστική της Volleyleague.

Με αυτή τη νίκη οι Ερυθρόλευκες έφτασαν τους 39 βαθμούς και βρίσκονται στη δεύτερη θέση της Volleyleague, ενώ παράλληλα αύξησαν τη διαφορά στους 4 βαθμούς από τις Ασπρόμαυρες, που ηττήθηκαν για δεύτερο σερί παιχνίδι και βρίσκονται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης την προηγούμενη αγωνιστική είχε ηττηθεί και από τον ΑΕΚ στο κλειστό της Μίκρας, με τις δύο σερί ήττες να έχουν προκαλέσει μεγάλο προβληματισμό στις τάξεις του Δικεφάλου του Βορρά. Την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Ηλυσιακό, ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Αίαντα Ευόσμου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-8, ενώ λίγο αργότερα η ομάδα του Παρίσι βρέθηκε μπροστά με 14-10. Οι Ασπρόμαυρες αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 19-19, αλλά οι Ερυθρόλευκες αποδείχθηκαν ψυχραιμότερες στο τελευταίο κομμάτι του σετ και με 25-20 έκαναν το 1-0.

Στην αρχή του δεύτερου σετ οι παίκτριες του ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων και βρέθηκαν μπροστά με 14-9, ενώ λίγο αργότερα έφτασαν ακόμα και στο 17-11. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έβγαλε μεγάλες άμυνες και με σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να μειώσει σε 22-21. Ο Δικέφαλος είχε διπλό σετ μπολ (22-24), με τις Ερυθρόλευκες να επιστρέφουν (24-24) και λίγο αργότερα μάλιστα να έχουν σετ πόιντ (25-24). Το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον ΠΑΟΚ να στέκεται τυχερός και με 29-27 να ισοφαρίζει σε 1-1 το παιχνίδι.

Η ισοφάριση δεν πτόησε τις Ερυθρόλευκες, με τις παίκτριες του Παρίσι να μπαίνουν στο τρίτο σετ αποφασισμένες να το πάρουν. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-6 και 12-8, με την ομάδα του μεγάλου λιμανιού λίγο αργότερα να φτάνει στο 18-11. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, με τον σύλλογο του Πειραιά να κάνει το 25-17 και το 2-1 στα σετ. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ.

Οι παίκτριες του Ολυμπιακού με την ψυχολογία στα ύψη, κυριάρχησαν στο τάραφλεξ του «Μελίνα Μερκούρη» και έφτασαν στο 3-1 με χαρακτηριστική άνεση. Οι Ερυθρόλευκες προηγήθηκαν με 7-3 και 10-5, με την ομάδα του Παρίσι να κάνει λίγο αργότερα το 21-12 και 25-17 το 3-1.

Τα σετ 3-1: (25-20, 27-29, 25-17, 25-17)