Εύκολα η Τσέλσι (2-0)

Η Τσέλσι των πολλών απουσιών «φαρμάκωσε» τον Κόντε στην επιστροφή του στο «Stamford Bridge», επικράτησε με 2-0 της Τότεναμ και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό του Carabao Cup.

Εύκολα και απλά η Τσέλσι. Παρότι οι «μπλε» είχαν τις πολλές γνωστές απουσίες, δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στη «μισητή» Τότεναμ και με μία… αριστοκρατική εμφάνιση επιβλήθηκαν άνετα με 2-0 των spurs και έκανα σημαντικό βήμα πρόκρισης, για τον τελικό του Carabao Cup.

Ήττα για τον Αντόνιο Κόντε στο πρώτο του παιχνίδι στο «Στάμφορντ Μπριτζ», από την ημέρα που αποχώρησε από την Τσέλσι. Αγωνίστηκε για 90 λεπτά ο Λουκάκου μετά την «τρελή» εβδομάδα του…

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι και πήραν τον έλεγχο από το πρώτο κιόλας λεπτό και το γκολ δεν άργησε να έρθει. Ο Αλόνσο «έκλεψε» την μπάλα, έκανε ωραία κάθετη στον Χάβερτς και εκείνος την έστειλε στα δίχτυα του Γιορίς στο 5ο λεπτό για το 1-0.

Μάλιστα, ο Γερμανός έφτασε κοντά στο δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αμέσως επόμενη φάση, όμως ο Γάλλος τερματοφύλακας αντέδρασε σωστά. Τελικά, η Τότεναμ έβγαλε μόνη της τα μάτια της…

Ο Ντέιβις πέτυχε ένα απίστευτο αυτογκόλ στο 34ο λεπτό και σημείωσε το 2-0 για τους «μπλε» που πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανεβάσουν στροφές στο δεύτερο μέρος, ωστόσο η Τσέλσι ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά στο γκολ.

Το σκορ δεν άλλαξε και οι «μπλε» επικράτησαν με 2-0, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα για τον μεγάλο τελικό του Carabao Cup, εν όψει της ρεβάνς τους στο Βόρειο Λονδίνο στις 12/1.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα (90′ Βέιλ), Μάρκος Αλόνσο, Ρίντιγκερ, Σαρ, Σαούλ (71’ Λόφτους Τσικ), Ζορζίνιο, Μάουντ (71’ Κόβατσιτς), Χάβερτς (46’ Βέρνερ), Ζιγές (79’ Πούλισικ), Λουκάκου

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Τανγκανγκά, Ντέιβις, Σάντσεθ, Ντόχερτι (54’ Εντομπελέ), Έμερσον, Σκιπ (73’ Γουίνκς), Χόιμπιεργκ, Λούκας Μόουρα (79’ Λο Σέλσο), Σον (79’ Χιλ), Κέιν