![Σέρρες-Ο Δήμαρχος μοίρασε καυσόξυλα σε φτωχά νοικοκυριά](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/01/bcb4e6d3f1003f50759e343572fa200e_L.jpg)
Σέρρες-Ο Δήμαρχος μοίρασε καυσόξυλα σε φτωχά νοικοκυριά
Ο Δήμαρχος Σερρών Αλέξανδρος Χρυσάφης διένειμε σε ευάλωτα νοικοκυριά στις Σέρρες καυσόξυλα, προκειμένου να αντιμετωπίσουν το ψύχος. Η δράση αυτή πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά και καταδεικνύει το μέγεθος των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι φτωχότερες οικογένειες στην Περιφέρεια
Spotlight
-
«Πυρ ομαδόν» στην κυβέρνηση για οργανωμένο έγκλημα και υποκλοπές – «Το Μαξίμου επιτίθεται στη Δημοκρατία»
-
Σκάνδαλο υποκλοπών: Γιατί η ΕΥΠ παρακολουθούσε τον πρώην εισαγγελέα Οικονομικού Εγκλήματος Χρήστο Μπαρδάκη και τον Σπύρο Κουσουνή;
-
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Όταν οι Γάλλοι πολιτικοί «βυθίζονται» στον Σηκουάνα
-
Πέθανε η αστέρας του YouTube Tatyana Ozolina - Το ταξίδι στην Ελλάδα και το μοιραίο τροχαίο στην Τουρκία
Στις Σέρρες ο Δήμαρχος Χρυσάφης αποφάσισε να προβεί σε μια προμήθεια διαφορετική από το παρελθόν με σκοπό να ανακουφίσει τις οικογένειες που αδυνατούν να αγοράσουν έστω καυσόξυλα για να ζεστάνουν το σπιτικό τους. Αυτό αποτελεί μια καλή πρακτική κοινωνικής πολιτικής, αλλά παράλληλα τονίζει τις αυξανόμενες ανάγκες ανθρώπων σε όλη την χώρα. «Ο Δήμος Σερρών δεν περιορίζεται μόνο σε μεγάλα έργα και σε θέματα καθημερινότητας αλλά ταυτόχρονα έχει ως προτεραιότητα την Κοινωνική Πολιτική και το ανθρώπινο πρόσωπό του προς τους συνανθρώπους μας, που έχουν πραγματική ανάγκη».
Αυτό δήλωσε ο Δήμαρχος Σερρών Αλέξανδρος Χρυσάφης για τη δράση διανομής καυσόξυλων που υλοποιεί για πρώτη φορά εφέτος ο Δήμος με στόχο τη στήριξη των ευάλωτων και οικονομικά αδύναμων οικογενειών.
Στο πλαίσιο της δράσης πραγματοποιήθηκε η διανομή καυσόξυλων κατ΄οίκον στην πόλη και στα χωριά του Δήμου Σερρών..
«Με τη διανομή των καυσόξυλων και τη δράση των διατακτικών για την αγορά τροφίμων πρώτης ανάγκης επεκτείνουμε το δίχτυ κοινωνικής προστασίας για τους συμπολίτες μας που έχουν ανάγκη.
Στόχος μας είναι από τη νέα χρονιά να στηρίξουμε περισσότερες οικονομικά αδύναμες οικογένειες διευρύνοντας περαιτέρω τους ωφελούμενους των δράσεων», επεσήμανε ο κ. Χρυσάφης κατά την παραλαβή των καυσόξυλων προκειμένου να διανεμηθούν κατ΄οίκον στους δικαιούχους.
Από την πλευρά της, η Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Μέριμνας, Υγείας και Πολιτισμού του Δήμου Σερρών Σωτηρία Πάνου υποστήριξε ότι το κοινωνικό πρόσωπο του Δήμου Σερρών είναι πάντα σπουδαίο με συνεχείς πράξεις αλληλεγγύης.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις