Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Συντριβή του Λαυρίου στην Γαλλία (73-49)

Βαριά ήττα με 73-49 υπέστη το Λαύριο από την Ντιζόν στην Γαλλία για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League, χάνοντας την ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση από σήμερα.

Το Λαύριο δεν κατάφερε να μείνει ανταγωνιστικό μέσα στη Γαλλία και υπέστη βαριά ήττα από την Ντιζόν με 73-49 για την 5η αγωνιστική της Basketball Champions League. Έτσι η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έπεσε στο 2-3, με την πρόκριση να κρίνεται στην έκτη και τελευταία αγωνιστική.

Οι Λαυριώτες κυνηγούσαν στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα, με την Ντιζόν να προηγείται 14-7 στο 6′ και με διψήφια διαφορά ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (24-12), το οποίο έκλεισε στο +10 για την γαλλική ομάδα (24-14).

Στη δεύτερη περίοδο δεν διαφοροποιήθηκε αισθητά η κατάσταση, με τους Γάλλους να διευρύνουν μεν το προβάδισμα (34-18 στο 15′), αλλά τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ντιζόν στο +9 (38-29).

Στην επανάληψη το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Σερέλη ήταν να μειώσουν στους 7 (45-38) τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, με την συνέχεια να είναι καταστροφική. Η Ντιζόν με επιμέρους σκορ 15-2 εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 (60-40), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο -18 (60-42).

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το τελικό σκορ να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Χόλστον με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 32:11 παρουσίας στο παρκέ.

Πλέον το Λαύριο την επόμενη αγωνιστική θέλει νίκη κόντρα στην Μάλαγα, αρκεί η ομάδα του Κατσικάρη να επικρατήσει την Τετάρτη (15/2) της Νίζνι.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 38-29, 60-42, 73-49