Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Ήττα για τους Μπακς και ανησυχία για Μίντλετον (117-103)

Οι Μπακς ηττήθηκαν στη Βοστώνη 117-103 από τους Σέλτικς σε μια βραδιά που ήταν κατώτεροι των προσδοκιών, ενώ ανησυχούν για τον Κρις Μίντλετον, που αποχώρησε τραυματίας

Οι Μπακς γνώρισαν την ήττα με 117-103 από τους Σέλτικς στη Βοστώνη. Κακή βραδιά για τα Ελάφια, που πέρα από το αρνητικό αποτέλεσμα είδαν τον Κρις Μίντλετον να αποχωρεί τραυματίας στα τέλη της τρίτης περιόδου.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν έπιασε την απόδοση που συνηθίζει (20 πόντοι 7/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), ενώ οι Χόλιντεϊ (20 πόντοι, 8 ασίστ), Κόνατον (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Πόρτις (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ξεχώρισαν.

Από τους Σέλτικς εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τζέισον Τέιτουμ (42 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Μπράουν (19 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στην αρχή και στο τέλος της πρώτης περιόδου ξέφυγαν με εννιά πόντους (21-30). Πριν από το τέλος του ημιχρόνου όμως οι Σέλτικς ανέβασαν στροφές και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 51-50. Στην τρίτη περίοδο ήταν σαφώς ανώτεροι, με τη διαφορά να φθάνει στο +11 (85-74), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο ξέφυγαν και με +16 (103-87), για να πάρουν τη νίκη με 117-103.

Δωδεκάλεπτα: 21-30, 51-50, 85-74, 117-103

Το «άστρο» του Τσάμπι Αλόνσο: Δεν έχει υπάρχει αυτό που έχει κάνει φέτος η Λεβερκούζεν (vids)

Η Λεβερκούζεν σε 10 ματς στη φετινή σεζόν σε Μπουντεσλίγκα, Europa League και Κύπελλο έχει γλιτώσει την ήττα ή έχει πάρει τη νίκη με γκολ στις καθυστερήσεις.