Με κορυφαίο τον Σιάκαμ, οι Ράπτορς είχαν εύκολο έργο απέναντι στους Ουίζαρντς τα ξημερώματα της Δευτέρας, επικρατώντας με 102-90, ενώ οι Ρόκετς, παρά τη σαραντάρα του Ίνγκραμ, έκαμψαν την αντίσταση των Πέλικανς, κερδίζοντας με 118-108.

Ξεκινώντας από το παιχνίδι στο Τορόντο, οι Ράπτορς ξεκίνησαν δυναμικά, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά (23-12).

Τρία λεπτά μετά την έναρξη της β’ περιόδου η διαφορά πήγε στο +16 (28-12), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Καναδά μπροστά με 63-42.

Στην επανάληψη οι Ουίζαρντς προσπάθησαν να συμμαζέψουν την κατάσταση και το κατάφεραν ρίχνοντας τη διαφορά στους 12, όμως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 84-68.

Στην τελευταία περίοδο δε διαφοροποιήθηκαν τα πράγματα, με τους Ράπτορς να φθάνουν σχετικά εύκολα στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, που έφθασαν στο 11-13, ήταν ο Σιάκαμ με 31 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους χαμένους (14-10) ο Κάλντγουελ-Πόουπ με 26 πόντους.

Όσον αφορά την αναμέτρηση στο Χιούστον, οι Ρόκετς είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 28-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +8 (57-49), ενώ στην επανάληψη εκτόξευσαν τη διαφορά στους 15 (78-63).

Οι Πέλικανς όμως δεν παραδόθηκαν και τρία λεπτά πριν από το φινάλε μείωσαν στους 6 (111-105).

Αυτό δεν άγχωσε όμως τους παίκτες του Στίφεν Σίλας, οι οποίοι, παίρνοντας εκ νέου διψήφια διαφορά, κατάφεραν να νικήσουν.

Για τους Ρόκετς (7-16) πρώτος σκόρερ ο Γκόρντον με 23 πόντους, ενώ για τους Πέλικανς (7-19) ξεχώρισε ο Ίνγκραμ με 40 πόντους.