Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Μπολόνια – Φιορεντίνα 2-3 - Βλάχοβιτς, λαμπρός την οδηγεί

Μπολόνια – Φιορεντίνα 2-3 – Βλάχοβιτς, λαμπρός την οδηγεί

Με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς να βρίσκει ξανά δίχτυα, η Φιορεντίνα δραπέτευσε με τους τρεις βαθμούς από το Renato Dall'Ara

Πλέον, δεν αποτελεί είδηση. Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς πήρε ξανά από το… χεράκι τη Φιορεντίνα, οδηγώντας τη σε ακόμη ένα τρίποντο. Οι «βιόλα» επικράτησαν (2-3) εκτός έδρας της Μπολόνια, σκαρφαλώνοντας στην 5η θέση της Serie A.

Η παρέα του Βλάχοβιτς, έβαλε από κάτω την Ρόμα του Μουρίνιο και μετά από 16 αναμετρήσεις, έχει συγκεντρώσει 27 βαθμούς. 13ο γκολ σε 15 παιχνίδια στο εφετινό πρωτάθλημα για τον Σέρβο επιθετικό, που κάνει… παπάδες.

Η Φιορεντίνα άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό. Από τα δεξιά ο Γκονζάλες έβγαλε τη σέντρα και ο Μάλε πετάχτηκε με κεφαλιά για το 0-1, με το πρώτο του γκολ στη Serie A.

Η Μπολόνια απάντησε άμεσα, με τον Μπάροου να πιάνει ένα υπέροχο σουτ, γράφοντας το 1-1 στο 42ο λεπτό.

Στο 52΄, η Φιορεντίνα πήρε, ξανά, κεφάλι στο σκορ, χάρη σε εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπιράγκι, με τον γκολκίπερ Σκορούπσκι να μένει άγαλμα και τον Ιταλό μπακ να κάνει το 1-2.

Το τρίτο γκολ των «βιόλα» ήρθε στο 67΄, με τον Βλάχοβιτς να μη λαθεύει από την άσπρη βούλα, για το 1-3.

Η Μπολόνια το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-3, με τον Χίκεϊ.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Σουμαόρο, Μεδέλ (72′ Μπονιφάτσι), Τεάτε, Ντε Σιλβέστρι (61′ Όλσεν), Ντομίνγκες (78′ Βινιάτο), Σβάνμπεργκ, Ντάικς (62′ Ντάικς), Σοριάνο, Σανσόν (62′ Χικέι), Μπάροου

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσιάνο, Οντριοθόλα, Μιλένκοβιτς, Μαρτίνες Κουάρτα, Μπιράγκι (84′ Τέρζιτς), Μποναβεντούρα, Τορέιρα (85′ Σαπονάρα), Μάλε (79′ Ντούνκαν), Γκονζάλες, Βλάχοβιτς, Σότιλ (84′ Άμραμπατ)

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.