Κολοσσός Ρόδου – Ηρακλής 76-59 – «Περίπατος» του Κολοσσού που έμεινε στην πεντάδα

Ο Κολοσσός επικράτησε εύκολα του Ηρακλή με σκορ 76-59 στη Ρόδο, συνεχίζοντας την εξαιρετική του πορεία στο πρωτάθλημα της Basket League.

Ο Κολοσσός Ρόδου είχε ένα εύκολο βράδυ κόντρα στον Ηρακλή, του οποίου και επιβλήθηκε εντός έδρας με σκορ 76-59, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League.

Έτσι το σύνολο του Ηλία Καντζούρη διασφάλισε τη θέση του στην πεντάδα του πρωταθλήματος, ανεβαίνοντας στο 6-3, ενώ ο «γηραιός» παρέμεινε προτελευταίος με ρεκόρ 1-6.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Στέφαν Ποτ με 20 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κένι Ουίλιαμς με 14. Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε ο Γιάννης Αγραβάνης με 12 πόντους που ήταν και ο μοναδικός διψήφιος.

O Κολοσσός ξεκίνησε καλά την αναμέτρησης, παίρνοντας τα ηνία και επιβάλλοντας τον δικό του ρυθμό στην αναμέτρηση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ροδίτες ήταν απολαυστικοί και τρέχοντας ένα σερί 20-8, πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο υπέρ τους 38-21.

Στην τρίτη περίοδο ο Ηρακλής προσπάθησε να βγάλει αντίδραση μειώνοντας κάπως τη διαφορά, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός διαχειρίστηκε σωστά το ματς και πανηγύρισε τη νίκη.