Ηττα στη Γαλλία για τον Ολυμπιακό (3-0)

Οι Ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν από την Μονπελιέ με 3-0, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του CEV Cup.

Δεν τα κατάφερε στη Γαλλία η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί απέναντι στην Μονπελιέ, με τη γαλλική ομάδα να παίρνει τη νίκη με 3-0 (25-20, 25-22, 25-14), στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του CEV Cup.

Το έργο των Πειραιωτών πλέον είναι πολύ δύσκολο, όσον αφορά στην πρόκριση, καθώς στη ρεβάνς, που θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τρίτη στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» χρειάζονται καθαρή νίκη (3-0 ή 3-1) για να στείλουν το ματς χρυσό σετ. Στη συνέχεια θα πρέπει να πάρουν και αυτό, προκειμένου να ανατρέψουν την κατάσταση και να προκριθούν στους «16» της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Στο αποψινό παιχνίδι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και ήταν πίσω στο σκορ από την Μονπελιέ από το ξεκίνημα (8-6, 16-14) του πρώτου σετ έως το φινάλε (25-20). Στο πρώτο σετ απέναντι στη γαλλική ομάδα, ο Θρύλος πήρε πέντε πόντους από τον Έγκλεσκαλνς και τέσσερις από τον Παγένκ, όμως γενικότερα, έμεινε… χαμηλά στην επίθεση με μόλις 30% αποτελεσματικότητα (12/40 επ.) και μόλις έναν άσσο.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα, προηγήθηκαν με 8-7 των Γάλλων, ωστόσο υπέπεσαν σε κάποια λάθη και βρέθηκαν πίσω με πέντε πόντους (16-11, 21-17). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να μαζέψουν τη διαφορά και έτσι, έχασαν και το δεύτερο σετ από τους γηπεδούχους με 25-22 (2-0).

Σε ένα σετ, στο οποίο η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη δεν είχε καλή υποδοχή (40%, 25% άριστες) και δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην Μονπελιέ. Στο τρίτο και τελευταίο σετ, η ομάδα μας βρέθηκε πίσω με 8-3 και 16-9 και έτσι, με 25-14, ηττήθηκε (3-0) από την Μονπελιέ στην Γαλλία…

Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι Ερυθρόλευκοι παρατάχθηκαν στη Γαλλία χωρίς τους Μιγιαήλοβιτς και Τζιάβρα.

Τα σετ 3-0 (σε 77′): 25-20, 25-22, 25-14

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-20

2o σετ: 7-8, 16-11, 21-17, 25-22

3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-13, 25-14

*Οι πόντοι της Μονπελιέ προήλθαν από 7 άσσους, 37 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 8 (6/9 επ., 2 άσσοι), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 4 (4/7 επ.), Δαλακούρας 3 (3/15 επ., 48% υπ. – 24% άριστες), Έγκλεσκαλνς 14 (11/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πέριτς 6 (4/21 επ., 2 μπλοκ, 7% υπ. – 0% άριστες) / Ζήσης (λ, 53% υπ. – 27% άριστες), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ.), Ζουπάνι 3 (3/5 επ.), Εφραιμίδης 2 (2/9 επ., 36% υπ. – 18% άριστες)

Μονπελιέ (Ολιβιέ Λεκά): Γκονζάλες Π. 7 (3/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντεμιανένκο 9 (5/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καρντίν 8 (5/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λινέ 12 (9/14 επ., 3 άσσοι, 62% υπ. – 38% άριστες), Παλάσιος 12 (10/25 επ., 2 μπλοκ, 15% υπ. – 15% άριστες), Λε Γκοφ 9 (5/9 επ., 4 μπλοκ) / Γκονζάλες Α. (λ, 57% υπ. – 19% άριστες), Κράτσκοβιτς, Λεκά

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.