Εύκολη πρόκριση του Παναθηναϊκού (3-0 σετ)

Οι Πράσινοι επικράτησαν με 3-0 σετ του ΟΦΗ και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Φοίνκα Σύρου σε διπλούς αγώνες.

Εύκολο έργο είχε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον ΟΦΗ, με την ομάδα του Ανδρεόπουλου να επικρατεί εύκολα στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 3-0 σετ και να παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Οι Πράσινοι όπως και στο παιχνίδι που έγινε στην Κρήτη, πήραν τη νίκη χωρίς να χάσουν σετ, ενώ στους «4» θα αντιμετωπίσουν τον Φοίνικα Σύρου επίσης σε διπλούς αγώνες. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην Αθήνα στις 29/12 και η ρεβάνς στη Σύρο (1/5), με τον νικητή της σειράς να περνάει στον τελικό της διοργάνωσης.

Στο σημερινό παιχνίδι ο ΟΦΗ παρουσίασε καλύτερη εικόνα από ότι στο αντίστοιχο ματς που πραγματοποιήθηκε στην Κρήτη, με τον Παναθηναϊκό, ωστόσο, να βρίσκει τις λύσεις που έψαχνε και να φτάνει στη νίκη με 3-0 σετ. Το δυσάρεστο για τον ΟΦΗ είναι πως έπαθε διάστρεμμα ο διαγώνιος του Ράντι Ντεουίς που πάτησε το πόδι του Βαν ντε Ντρις.

Διαιτητές: Γεράνιος, Φραγκάκης. Παρατηρητές: Ιορδανίδης. Επόπτες: Μαλλιάρα, Ιωάννου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 3 άσσους, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-19, 30-28) σε 80′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 10 (8/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 73% υπ. – 45% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης, Βαν Ντε Ντρις 13 (8/21 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Στάλεκαρ 10 (6/11 επ., 4 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 67% υπ. – 53% άριστες), Ρουσόπουλος, Μπάσης, Ανδρεόπουλος 10 (7/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 47% άριστες).

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Ντεβίς 1 (1 μπλοκ), Αρπάχου 1 (1 άσσος), Κότο 5 (5/19 επ., 67% υπ. – 33% άριστες), Τσέλιος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Βάργκας 15 (13/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 34% υπ. – 7% άριστες), Τζουγκαράκης 1 (1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 52% υπ. – 14% άριστες), Τεφτσής (λ), Στεφανίδης, Γιαννόπουλος, Κάλας 1 (1 άσσος), Σαλταφερίδης 9 (9/23 επ.).

Έξαλλοι στη Μακάμπι: «Λέει ψέματα ο Αταμάν»

Πηγή της Μακάμπι απαντά σε όσα της προσάπτει ο Εργκίν Αταμάν.