Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 100-75: Γιατρικό με 100αρα

Πραγματοποιώντας την καλύτερή του εμφάνιση για φέτος ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε «περίπατο» τον αγώνα με την ΑΕΚ, επικρατώντας με 100-75 για την 7η αγωνιστική της Basket League

Kάποια στιγμή θα ερχόταν το «ξέσπασμα» για τον Παναθηναϊκό, με την ΑΕΚ τελικά να είναι το «θύμα». Οι πράσινοι πραγματοποίησαν την καλύτερή τους εμφάνιση στη σεζόν και δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στην Ενώση, φτάνοντας σε μια εύκολη νίκη με 100-75 για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, πετυχαίνοντας την πρώτη τους 100αρα για φέτος και έδειξαν αντίδραση μετά την εντός έδρας ήττα από την Ούνικς Καζάν για την EuroLeague το βράδυ της Πέμπτης. Αυτή ήταν η πέμπτη σερί νίκη του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα (5-1), ενώ η ΑΕΚ γνώρισε δεύτερη σερί ήττα και έπεσε στο 3-4.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 20 πόντους (3/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές), με τους πρώην κιτρινόμαυρους Σαντ-Ρος και Μέικον να έχουν 16 και 14 αντίστοιχα.

Για την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Γκρίφιν με 18 πόντους (3/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/11 βολές), με τον Νίκο Παππά, ο οποίος βραβεύτηκε πριν την έναρξη του αγώνα για την προσφορά του στον Παναθηναϊκό, να έχει 14 με 5/14 εντός πεδιάς.

Ο αγώνας

Τα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα ήταν «εκρηκτικά» για την ΑΕΚ, η οποία όντας αλάνθαστη πίσω από τα 6,75 (4/4), προηγήθηκε με 12-4 και ανάγκασε τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε διαφορετικός στο παρκέ και με σερί 9-0, πήρε το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (13-12). Έκτοτε κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και να διατηρήσει τα πρωτεία, πηγαίνοντας τη διαφορά στους εφτά πόντους, απόσταση που διαμόρφωσε το πρώτο δεκάλεπτο με καλάθι του Πέρι (23-16), ο οποίος συνεισέφερε έξι πόντους ερχόμενος από τον πάγκο.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο με την πρώτη, με τη διαφορά πως ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που «χτύπησε» περισσότερο από το τρίποντο. Είναι χαρακτηριστικό πως σε τέσσερα λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαν επιτευχθεί εφτά τρίποντα, με τους πράσινους να έχουν τέσσερα και την ΑΕΚ τρία.

Ο Νέντοβιτς έκανε το 37-29, με τον Σαντ-Ρος όμως να είναι ο πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό καθώς με το τρίτο του εύστοχο τρίποντο έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (40-29). Το τριφύλλι σούταρε 5/10 τρίποντα και η Ένωση 7/12 μέχρι το 15΄, με τον Κουβανό φόργουορντ να συνεχίζει το «βιολί» του και να κάνει με τον 11ο πόντο του στην περίοδο το 42-29.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα από τα καλύτερα δεκάλεπτα της σεζόν, σημειώνοντας 29 πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 54-40.

Το +14 του ημιχρόνου δεν καθησύχαζε τον Παναθηναϊκό και ιδιαίτερα τον αρχηγό του, ο οποίος έδωσε ρεσιτάλ στην τρίτη περίοδο, καθαρίζοντας ουσιαστικά την «μπουγάδα» για το τριφύλλι.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου σκόραρε 14 πόντους στο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας τέσσερα τρίποντα, με τη διαφορά να περνάει τους 20 για πρώτη φορά στο 24΄ (67-46), ενώ στο 30΄ έφτασε στους 26 (79-53). Η ΑΕΚ έπαιρνε σκορ κατά κύριο λόγο από την γραμμή των βολών, έχοντας 3/11 εντός παιδιάς, ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν δημιουργικός, τελειώνοντας την περίοδο με 9 ασίστ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο έδειχνε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ΑΕΚ όμως να δείχνει αντίδραση και με σερί 7-0 να ρίχνει τη διαφορά κάτω από τους 20 (83-65, 33΄).

Ο Δημήτρης Πρίφτης δεν ήταν ευχαριστημένος με όσα έβλεπε, αλλά οι παίκτες του φρόντισαν να πατήσουν και πάλι το γκάζι και με δικό τους σερί 10-0 απομακρύνθηκαν με 93-65, τρία λεπτά πριν το τέλος.

Όλα είχαν τελειώσει σε εκείνο το σημείο, με τον Μέικον να στέλνει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 30 (99-69) ένα λεπτό πριν το τέλος και τον Καββαδά με 1/2 βολές να σημειώνει την πρώτη 100αρα για τον Παναθηναϊκό τη φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 54-40, 79-53, 100-75

8 Ιουλίου-15 Απριλίου: τόσο διάστημα περίμενε ο Σλούκας…

Η μετακίνηση του Κώστα Σλούκα στον Παναθηναϊκό και η ανακοίνωση στις 8 Ιουλίου ήταν μια στιγμή που έφερε δονήσεις στο ελληνικό και ευρωπαϊκό μπάσκετ.