Εύκολο απόγευμα για τα κορίτσια του Ολυμπιακού (3-0)

Οι Ερυθρόλευκες επικράτησαν στη Λαμία με 3-0 σετ για την 7η αγωνιστική της Volleyleague.

Τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα συνέχισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 3-0 σετ (18-25, 17-25, 15-25) της Λαμίας εκτός έδρας, για την 7η αγωνιστική της Volleyleague. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Μαρία Γενιτσαρίδη με 15 πόντους ενώ ακολούθησαν με 8 η Κατερίνα Γιώτα και η Ιλιόνη Κελεσίδη.

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο ματς και πήρε γρήγορα προβάδισμα τριών πόντων, αφού προηγήθηκε της Λαμίας με 7-4 και 10-7, ενώ στη συνέχεια, με δύο σερί πόντους από την Γενιτσαρίδη και καρφί της Κελεσίδη, έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +5 (9-14). Ο Θρύλος διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμά του και έτσι, έκανε το 21-16 επί των γηπεδούχων με μπλοκ της Γιώτα. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 23-15 με την Ξανθοπούλου, ενώ κέρδισαν το πρώτο σετ κόντρα στην Λαμία με 25-18, με ωραίο πόντο από την Γενιτσαρίδη.

Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκε» και στο δεύτερο σετ η ομάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο, η οποία, παίζοντας με απόλυτη συγκέντρωση, προηγήθηκε με 5-0 και στη συνέχεια, με +8 (1-9) μετά από άουτ των γηπεδούχων. Η ομάδα μας είχε τον απόλυτο έλεγχο κόντρα στην Λαμία και έφτασε το σκορ στο 13-5, αλλά και στο +9 (7-16) για πρώτη φορά! Προβάδισμα το οποίο αύξησε ακόμη περισσότερο ο Ολυμπιακός, φτάνοντας στο +11 (12-23, 13-24), ενώ στη συνέχεια, έκανε το 2-0 κόντρα στην Λαμία, με 25-17.

Με προβάδισμα 5-0 επί των γηπεδούχων ξεκίνησε και στο τρίτο σετ ο Θρύλος, ο οποίος έφτασε άνετα στο 7-1. Στη συνέχεια του σετ, οι «ερυθρόλευκες» δεν δυσκολεύτηκαν, συνέχισαν την κυριαρχία τους φτάνοντας με άνεση στο 25-15, για την τελική επικράτηση με 3-0 σετ, στην έδρα της Λαμίας. Επόμενος αντίπαλος ο Πορφύρας, τον οποίο θα φιλοξενήσει ο Ολυμπιακός το Σάββατο (13/11) στις 18:00 στο Ρέντη.

Τα σετ: 0-3 σε 1:07. 18-25 (22′), 17-25 (22′), 15-25 (23′)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 18-25
2ο σετ: 1-8, 7-16, 12-21, 17-25
3ο σετ: 5-8, 11-16, 15-21, 15-25

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 28 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερέλ Κουτίνιο): Γιώτα 8 (3/5 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μαριάνα Κόστα 6 (5/11 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 38% άριστες), Χίπε 4 (4/10 επ.), Γενιτσαρίδη 15 (14/26 επ., 1 άσσος, 42% υπ. – 37% άριστες), Κελεσίδη 8 (4/7 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ξανθοπούλου 3 (3/4 επ.) / Κακουράτου (λ, 33% υπ. – 17% άριστες), Τοτσίδου (λ), Ζιώγα 5 (5/14 επ.), Μιλεντίγιεβιτς, Συριστατίδη, Σάλας 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 38% άριστες).

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Δάρδα 6 (3/6 επ., 3 άσσοι), Περέια 9 (7/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπούκουρα 1 (1/2 επ.), Νούσια 1 (1/2 επ.), Νούσια 5 (5/13 επ., 33% υπ. – 17% άριστες), Αραούχο 8 (4/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρόμπλες 10 (8/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 13% υπ. – 9% άριστες) / Ζήκου (λ, 19% υπ. – 15% άριστες), Κούμπουρα.

Η Μαρία Γενιτσαρίδη μιλώντας για την αναμέτρηση ανέφερε: «Ήταν μια ξεκούραστη σχετικά, εκτός έδρας νίκη σήμερα, στην οποία χρησιμοποιήθηκε σχεδόν όλη η ομάδα. Τώρα κοιτάμε τους επόμενους δυο αντιπάλους μας, αρχικά τον Πορφύρα για το πρωτάθλημα και στη συνέχεια την Πόρτο, την οποία θα αντιμετωπίσουμε την επόμενη εβδομάδα στην Πορτογαλία. Και σε αυτά τα δυο ματς θέλουμε να πανηγυρίσουμε ισάριθμες νίκες».