Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Ρεάλ Μαδρίτης – Ράγιο Βαγιεκάνο 2-1 – Στην κορυφή η «βασίλισσα»

Αν και αγχώθηκε στο τέλος η Ρεάλ, νίκησε με 2-1 τη Ράγιο Βαγιεκάνο και ανέβηκε στην κορυφή της La Liga.

Επιστροφή στην κορυφή για τη Ρεάλ! Αν και τα χρειάστηκε, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι επικράτησε με 2-1 της Ράγιο Βαγιεκάνο στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» για την 12η αγωνιστική της La Liga και προσπέρασε τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στη βαθμολογία, σκαρφαλώνοντας και πάλι στην κορυφή της La Liga!

On fire ο Βινίσους που έκανε… πάρτι απέναντι στην άμυνα της Ράγιο, σκόραρε ξανά ο Μπενζεμά που δείχνει να είναι ασταμάτητος! Στο +2 από τους Βάσκους πλέον οι Μαδριλένοι.

Μόλις 14 λεπτά χρειάστηκαν οι γηπεδούχοι για να πάρουν κεφάλι στο σκορ! Σκόρερ ο Τόνι Κρόος. Η Βασίλισσα απλώθηκε άψογα στο γήπεδο, ο Βινίσιους έβγαλε στον Ασένσιο, ο Ισπανός έστρωσε στον Κρόος και ο Γερμανός πλάσαρε τέλεια, σημειώνοντας το 1-0 στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Ρεάλ συνέχισε να πιέζει και… άγγιξε δύο φορές το δεύτερο γκολ με τους Βινίσιους και Μπενζεμά. Ο Γάλλος δεν τα κατάφερε στην πρώτη του προσπάθεια, ωστόσο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα άμεσα.

Ο Αλάμπα… σέρβιρε και ο Μπενζεμά ολοκλήρωσε, σημειώνοντας το 2-0 στο 38ο λεπτό.

Η ομάδα του Αντσελότι πάτησε το γκάζι στο δεύτερο μέρος και έφτασε πολύ κοντά στο τρίτο τέρμα, τόσο με τον Μπενζεμά, όσο και με τον Βινίσους. Αντί ωστόσο να έρθει το 3-0, ήρθε το 2-1 κόντρα στη ροή του αγώνα, όταν ο Φαλκάο μείωσε με κεφαλιά στο 76ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, με τη Ρεάλ να κρατάει το 2-1 και να φτάνει στο «τρίποντο».

Φενέρμπαχτσε – Μονακό 62-65: Πήρε το «θρίλερ» και ισοφάρισε σε 2-2!

Η Μονακό επικράτησε 65-62 στην έδρα της Φενέρμπαχτσε και πλέον η πρόκριση στο Final Four θα κριθεί στο Game 5.