Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Τρίτη σερί ήττα στο Eurocup ο Προμηθέας (92-62)

Ο Προμηθέας Πάτρας ηττήθηκε εκτός έδρας με 92-62 από τη Μπουργκ για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Eurocup.

Δεν τα κατάφερε ο Προμηθέας στη Γαλλία.

Η ομάδα της Πάτρας αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Μπουργκ, αλλά γνώρισε την βαριά ήττα με 92-62 για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Eurocup. Έτσι, οι Πατρινοί παραμένουν χωρίς νίκη στη διοργάνωση.

Ο Ρέι με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ ξεχώρισε για τον Προμηθέα, ενώ ο Μάιλς είχε 11 πόντους.

Ο Προμηθέας έμεινε στον αγώνα μέχρι το 7΄, όταν και προηγήθηκε με 12-13. Η άμυνά του τον… πρόδωσε στη συνέχεια, δέχθηκε 13 πόντους και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -6 (25-19). «Εγκλωβισμένος» από την αντίπαλη άμυνα και με το περιφερειακό σουτ να μην υπάρχει στο παιχνίδι τους, οι Αχαιοί έχασαν την επαφή στη δεύτερη περίοδο, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -14 (50-36).

Οι Γάλλοι δεν έχασαν τη διάρκεια τους σε άμυνα και επίθεση και στο 25΄ φρόντισαν να «αγκαλιάσουν» τη νίκη, εξασφαλίζοντας μία διαφορά 18 πόντων (63-45), η οποία δεν απειλήθηκε από τον Προμηθέα, που έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει… Με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ, άλλωστε, ο Κέντρικ Ρέι ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 50-36, 67-49, 92-62

ΜΠΟΥΡΚ (Λενάμ): Σουλάιμον 13 (3), Σασάνγκ, Μπενίτεζ 12, Κουρμπί 5 (1), Κοσέ, Μίκα 22, Πελός 12 (1), Ντάλτον 7 (1), Ρους 11, Ζουλιέν 10 (2).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κασιμίρο): Ρέι 16 (2), Σβαρτς 2, Γκραντ 8, Γκάντι 2, Χαντ 7, Αγραβάνης 8, Γκίκας 4 (1), Ρογκαβόπουλος 4, Μάιλς 11 (3), Γιαννόπουλος, Τανούλης.

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.