Παρί Σεν Ζερμέν – Λιλ 2-1 – Σούπερ ανατροπή με Ντι Μαρία

Η Λιλ θύμισε την περσινή Πρωταθλήτρια, όμως η Παρί Σεν Ζερμέν με ηγέτη τον Ανχελ Ντι Μαρία επικράτησε με 2-1 - Ανησυχία για Μέσι που αποχωρήσε στο ημίχρονο

Για 60 λεπτά η Λιλ έκανε εμφάνισε πρωταθλήτριας μέσα στο Παρκ Ντε Πρενς. Ωστόσο, η Παρί είχε Ανχελ Ντι Μαρία με τον Αργεντίνο να κάνει τα πάντα στο γήπεδο (1 γκολ, 1 ασίστ) και να φτάνει στην μεγάλη ανατροπή κόντρα στους Πρωταθλητές, επιστρέφοντας παράλληλα στις νίκες στο πρωτάθλήμα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή. Η Λιλ θύμισε την ομάδα που δικαίως κατέκτησε το πρωτάθλημα την περσινή χρονιά, προηγήθηκε με τον Ντέιβιντς (31΄), έχασε και άλλες ευκαιρίες να σημειώσει και άλλο τέρμα, αλλά φάνηκε αναποτελεσματική στην τελική προσπάθεια.

Η Παρί μέχρι το 60΄ δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική, ενώ ο Μαουρίσιο Ποκετίνο έκανε αλλαγή τον Λιονέλ Μέσι. Ωστόσο, με την συμπλήρωση μίας ώρας ανέλαβε δράση ο Ανχελ Ντι Μαρία.

Αρχικά, στο 74΄, ο Αργεντίνος σούπερ σταρ με προσωπική ένεργεια, έδωσε έτοιμο γκολ στον Μαρκίνιος, ενώ στο 88΄ με ωραίο τελείωμα ολοκλήρωσε την ανατροπή των Παριζιάνων.

Ρόι Κιν: «Έπινα πάρα πολύ όταν ήμουν στη Γιουνάιτεντ – Ήταν ντροπή»

Ο Ρόι Κιν μίλησε για τη περίοδο που βρισκόταν στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τις κακές συνήθειες που είχε.