Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Μεγάλη  νίκη για το Λαύριο (73-69)

Μεγάλη νίκη για το Λαύριο (73-69)

Το Λαύριο πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Άρη, επικρατώντας με 73-69 για την 5η αγωνιστική της Basket League. Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τους Θεσσαλονικείς.

Το Λαύριο επικράτησε στο… θρίλερ επί του Άρη με 73-69 στο Αλεξάνδρειο για την 5η αγωνιστική της Basket League και ανέβηκε στο 4-1, ενώ οι Θεσσαλονικείς δέχτηκαν την τέταρτη διαδοχική τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα, αλλά ο Άρης με ένα σερί 4-0 πέρασε μπροστά με 10-8 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στο +3 (22-19).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στη δεύτερη περίοδο, αλλά το Λαύριο με ένα επιμέους σκορ 11-2 ξέφυγε με 6 πόντους (32-38). Η ομάδα του Καστρίτη απάντησε με ένα σερί 9-0 και είχαν το προβάδισμα στη λήξη του ημιχρόνου (41-38).

Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Κάρτερ πέτυχαν ένα επιμέρους σκορ 13-6 και πήραν ξανά το προβάδισμα με 50-47, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τη διαφορά στους 9 πόντους υπέρ του Λαυρίου (48-57).

Ο Άρης πέρασε μπροστά με 62-61 στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, αλλά το Λαύριο διατήρησε την κυριαρχία του μέχρι το τέλος, φτάνοντας στη νίκη με 73-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 41-38, 52-57, 69-73

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές, 6 ασίστ), Λόκετ 10 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 18 (3/5 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 3/4 βολές), Χάνλαν 12 (1/13 σουτ, 10/10 βολές, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κώττας 10 (3/4 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Τζούστον 6 (3/4 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σχίζας, Πουλιανίτης 3 (1), Νετζήπογλου 5 (1/1 δίποντο, 3/4 βολές), Κέλι 2

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 17 (6/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 λάθη), Μουράτος 6 (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Κακλαμανάκης 10 (2/4 δίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Περσίδης 11 (3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκόινς 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λούις, Νικολαΐδης 2, Σμιθ 15 (5/10 δίποντα, 5/7 βολές), Αμίνου 7 (1), Γερομιχαλός 2, Βουλγαρόπουλος

LIVE: Φενέρμπαχτσε – Μονακό

LIVE: Φενέρμπαχτσε – Μονακό. Παρακολουθήστε live στις 20:45 την εξέλιξη της αναμέτρησης Φενέρμπαχτσε – Μονακό για το Game 4 των play offs της Euroleague. Τηλεοπτικά από Novasports 4HD.