Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ στην Γαλλία (27-26)

Χάρη σε γκολ του Πλάθα στο φινάλε, η ΑΕΚ ολοκλήρωσε μία μεγάλη ανατροπή κι επικράτησε με 27-26 της Νιμ στην Γαλλία κάνοντας το δύο στα δύο στον όμιλο του EHF European League.

Απίθανη νίκη για την ΑΕΚ στην Γαλλία. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στην Νιμ, αλλά χάρη σε ένα γκολ του Πλάθα στο τελευταίο δευτερόλεπτο έφυγε με διπλό 27-26 κι έκανε το δύο στα δύο στο EHF European League.

Από το ξεκίνημα του ματς η Ένωση ήταν πίσω στο σκορ και κυνηγούσε την Νιμ η οποία προηγήθηκε με 3-1 και 6-2 στα πρώτα λεπτά. Οι Γάλλοι παγίωσαν ένα προβάδισμα, με την ΑΕΚ ωστόσο να μην τους αφήνει να ξεφύγουν και να βρίσκεται κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 16-14.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσαν στο γκολ (17-16) αλλά η Νιμ βρήκε λύσεις στην επίθεση και ξέφυγε με 22-17 δείχνοντας πως ελέγχει το ματς. Η ΑΕΚ δεν τα παράτησε και ξεκίνησε νέα αντεπίθεση. Μείωσε σε 23-21 και 25-23 για να ισοφαρίσει πρώτη φορά στο παιχνίδι, σε 25-25 περίπου πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Πογιέτ έκανε το 26-25 για την Νιμ, ο Καλόμοιρος ισοφάρισε σε 26-26 και ο Μπουκοβίνας κράτησε όρθια την ΑΕΚ στη συνέχεια, με τον Πλάθα να παίρνει την τελευταία επίθεση και να σκοράρει ουσιαστικά σε νεκρό χρόνο για το 26-27, δίνοντας μια πολύ μεγάλη νίκη στην ομάδα του που είχε και την υποστήριξη περίπου 100 οπαδών της στις κερκίδες του «Le Parnasse».

Το μέγεθος της επιτυχίας της ΑΕΚ μπορεί να γίνει κατανοητό αν αναλογιστεί κανείς ότι η Νιμ έχει πολλαπλάσιο μπάτζετ από την Ένωση η οποία αγωνίστηκε στο συγκεκριμένο παιχνίδι έχοντας και τις πολύ σημαντικές απουσίες των Λέμος και Μυλωνά.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-2, 9-6, 12-8, 14-11, 16-14 (ημ.), 17-16, 22-17, 23-21, 25-23, 25-25, 26-27.

Νιμ: Τομπί 7, Ακουεβίλο 4, Χισχάμ 4, Πογέτ 4, Μινέλ 2, Ρεμπισόν 1, Γιάκομπσεν 1, Ντουπί 1, Γκιγού 1, Σαλού 1, Ντέρισμπουργκ, Γκαγιέγο, Γκιμπερνόν, Πουλιέζ, Ντεσμπονέτ, Πολ.

ΑΕΚ: Τζηράς 8, Πλάθα 5, Αραμπατζής 2, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 2, Μπριάτκα 1, Νικολαΐδης 1, Μόγια 1, Μπεριά 1, Λέμος, Κοτσιώνης, Μπεντζιλαλί, Μπουκοβίνας, Άντζελιτς.

Ο Κέιν δεν έχει αντίπαλο στη μάχη για το «Χρυσό Παπούτσι»

Ο Χάρι Κέϊν είναι στην κορυφή της λίστας των κορυφαίων σκόρερ στα γήπεδα της Ευρώπης – Τέταρτος ο Βαγγέλης Παυλίδης