Τετάρτη 08 Μαϊου 2024
Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ζαλγκίρις 76-62 – Καταιγιστική η Μακάμπι, διέλυσε την Ζαλγκίρις

Η Μακάμπι ήταν σαρωτική κόντρα στην Ζαλγκίρις, επικράτησε με 76-62 και σημείωσε την τέταρτη της νίκη στην Ευρωλίγκα.

Σκούρα μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο τα βρήκε η Μακάμπι. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν σαρωτική κόντρα στην Ζαλγκίρις, επικρατώντας με 76-62 και σημείωσε την τέταρτη νίκη της στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του λαού,μετά την πρώτη περίοδο, που ήταν πίσω σκορ (16-20), επέβαλλε τον ρυθμό της και σταδιάκα ανέκαμψε και στις δυο πλευρές, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +9 (39-30). Στο τρίτη περίοδο, ο έλεγχος ποτέ δεν έφυγε από τον έλεγχο των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν την διαφορά ακόμα και στο +14 (55-41).

Στην τελευταία περίοδο, η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει στο παιχνίδι, με την Μακάμπι να μην χάνει την διψήφια διαφορά. Μάλιστα, οι Ισραηλινοί εκτόξευσαν την τιμή της ακόμα και στο +19, με καλάθι του Ρέινολντς. Ωστόσο, καπού εκεί οι Λιθουανοί έβγαλαν αντίδραση, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 10 πόντους (82-72), δυο λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού.

Η Μακάμπι όμως πήρε άνετα τη νίκη με 76-62.

Οι βολές ήταν 35-10 για τον Παναθηναϊκό στο game 5 και 123-78 στη σειρά!

Έσπασε όλα τα ρεκόρ σε κερδισμένες βολές ο Παναθηναϊκός- Έφτασε απόχε στις 35 είχε στη σειρά σχεδόν 26 ανά παιχνίδι!