Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
«Δυναμίτης» ο Ολυμπιακός διέλυσε και το Λαύριο (108-72)

Ο Ολυμπιακός δεν αστειεύεται και το Λαύριο το κατάλαβε για τα καλά, Οι ερυθρόλευκοι ήταν καταιγιστικοί απέναντι στους «μεταλλωρύχους», έριξαν τη δεύτερη 100αρα τους σε ισάριθμα παιχνίδια στη Basket League, επικρατώντας με 72-108.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δείχνουν τη δύναμή τους εντός των συνόρων, καθώς μετά την ΑΕΚ (103-78), σειρά πήρε και η ομάδα του Σερέλη. Το παιχνίδι άρχισε να ξεφεύγει από την τρίτη περίοδο, όταν και ο Ολυμπιακός έκανε ένα επιμέρους 13-39 και απλοποίησε τη δουλειά του στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Έλληνας τεχνικός είδε και τους δώδεκα παίκτες του να σκοράρουν και να δείχνουν έτοιμοι για την πρόκληση της Τετάρτης απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 22 πόντους (7/9 σουτ σε 17:35΄), με τους Φαλ (12), Βεζένκοφ (11), Πρίντεζη (11) και Γουόκαπ (10) να είναι επίσης διψήφιοι.

Για το Λαύριο, ξεχώρισε ο Λιούις με 17 πόντους (7/9 σουτ σε 24:40΄), με τους Μουράτο και Κάρτερ να σκοράρουν 10 και 11 αντίστοιχα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις ομάδες να μπαίνουν με επιθετικό προσανατολισμό, κάτι που φάνηκε στα πρώτα λεπτά. Είναι χαρακτηριστικό πως Λαύριο και Ολυμπιακός είχαν 4/4 και 6/6 σουτ στο 4΄, με το σκορ να είναι 10-13 στα μισά της πρώτης περιόδου.

Η ευστοχία και ο γρήγορος ρυθμός συνεχίστηκαν μέχρι το 10΄, με τους ερυθρόλευκους να τρέχουν στο τέλος ένα σερί 11-3 και να σημειώνουν 29 πόντους, με το Λαύριο να φτάνει στους 22. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα «χτύπησαν» μέσα στο καλάθι, έχοντας 10/11 δίποντα.

Η δεύτερη περίοδος έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο 13΄ με τρίποντο του Σλούκα (24-34), ενώ στο 15΄ έφτασε στην ύψιστη τιμή της, με ένα σερί 6-0 (27-40). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, «τρέχοντας» το γήπεδο, αλλά το ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό στο +11 (38-49).

Πολύ καλός ο Πρίντεζης (7π., 5ρ. σε 7΄), με τους ερυθρόλευκους να επιτίθενται κοντά στο καλάθι, πετυχαίνοντας τους 28 από τους 49 πόντους τους από κοντά. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν 11 ασίστ για 3 λάθη, με το Λαύριο (Λιούις 12π.) να έχει 4 για 5 σφάλματα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να καθαρίσει το παιχνίδι και το κατάφερε με εμφατικό τρόπο. Με μπροστάρη τον Ντόρσεϊ (17π. στην 3η περίοδο) και τον Λαρεντζάκη να ευστοχεί από μακριά, έκανε πάρτι στο παρκέ, με ένα ξέσπασμα άνευ προηγουμένου.

Το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 13-39, με τη διαφορά να φτάνει στο 29΄ στο +38 (47-85). Το Λαύριο εξαφανίστηκε από το γήπεδο, με τους παίκτες του Σερέλη να μην μπορούν να σταματήσουν με τίποτα την επιθετική ορμή των φιλοξενούμενων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα πράγματα ήταν διαδικαστικά και το μόνο που απέμενε ήταν να γίνει γνωστό το εύρος της νίκης. Παράλληλα, ο Μπαρτζώκας είδε και τους δώδεκα παίκτες του να σκοράρουν (τελευταίος ο ΜακΚίσικ με μια βολή), ενώ με τρίποντο του Πρίντεζη οι ερυθρόλευκοι πέρασαν τους 100 πόντους (62-102, 34΄), φτάνοντας τη διαφορά στην ύψιστη τιμή της.

Παρτιζάν – Ολυμπιακός 69-74: Τεράστια νίκη στο Βελιγράδι και βήμα τετράδας!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε ακόμα και στο -13, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας γύρισε τούμπα το παιχνίδι και πέτυχε μια σπουδαία νίκη στη μάχη για την τετράδα.