Δύσκολη νίκη για Προμηθέα (84-77)

Οι Πατρινοί τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στον ΠΑΟΚ, αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 84-77 και να κάνουν το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα.

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Προμηθέας, με την ομάδα της Πάτρας να επικρατεί εντός έδρας με 84-77 του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα απέναντι στον μαχητικό Δικέφαλο, αλλά στο τέλος κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο και να διπλασιάσουν τις νίκες τους στη φετινή Basket League.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Κέντρικ Ρέι, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ διψήφιο αριθμό είχαν επίσης οι Χαντ και Γκάντι με 15 και 12 αντίστοιχα. Από τους ηττημένους, που έχουν πλέον 0-2 στο πρωτάθλημα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκρίφιν με 21 πόντους, ενώ από 14 είχαν οι Γιάνκοβιτς και Τζόουνς.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-4, αλλά ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 10-0 και βρέθηκε μπροστά με 14-10. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας πολύ καλή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (20-15).

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 8-2 και με τρίποντο του Αγραβάνη βρέθηκαν μπροστά με 23-22. Οι Ασπρόμαυροι, όμως, αντέδρασαν, έσφιξαν την άμυνά τους και με όπλο τους τα επιθετικά ριμπάουντ βρέθηκαν ξανά μπροστά, αυτή τη φορά με 36-30.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι Πατρινοί πάτησαν… γκάζι και με buzzer beater τρίποντο του Γκάντι έκλεισαν το ημίχρονο στο +2 (43-41).

Στο πρώτο κομμάτι του τρίτου δεκαλέπτου το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τον Προμηθέα μετά το 25 να ανεβάζει στροφές και να εκμεταλλεύεται την κούραση του Δικεφάλου του Βορρά από το ευρωπαϊκό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι στο 28’ προηγήθηκαν με 62-53 (+9) και έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 65-59.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου (72-62), με τον ΠΑΟΚ όμως να δείχνει αντίδραση και να μειώνει στους τρεις (73-70) στο 35’. Σε εκείνο το σημείο ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από δυνάμεις, με τον Προμηθέα να φτάνει στο 84-77 και να πετυχαίνει τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 43-41, 65-59, 84-77

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.