Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 91-87 – Ο Νεμάνια και τα «δώρα»

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση απέναντι στη Φενέρμπαχτσε και με μπροστάρη τον Νεμάνια Νέντοβιτς επικράτησε με 91-87 σε ένα παιχνίδι «θρίλερ»

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς επέστρεψε! Ο Σέρβος θύμισε τον παλιό καλό εαυτό του και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε μια μεγάλη νίκη απέναντι στη Φενέρμπαχτσε με 91-87 για τη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague.

Βέβαια, χρειάστηκε να βάλει το χεράκι του και η ομάδα του Τζόρτζεβιτς, η οποία βρέθηκε στο +5 (82-87) 40″  για τέλος, αλλά υπέπεσε σε δύο αντιαθλητικά φάουλ στο χρόνο που απέμενε και έφυγε ηττημένη από το θρίλερ του ΟΑΚΑ, το οποίο υποδέχθηκε τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού σε επίσημο παιχνίδι μετά από 566.

Ο Δημήτρης Πρίφτης μπορεί να κρατήσει την αντίδραση που έβγαλε η ομάδα του στα κρίσιμα σημεία, ενώ η εμφάνιση του Νέντοβιτς δείχνει πως ο Σέρβος είναι και πάλι εδώ. Ο σούπερ σκόρερ του Παναθηναϊκού τελείωσε με 20 πόντους σε 26΄, αλλά ήταν παρών σε άμυνα και επίθεση όταν κρινόταν το ματς. Ο Παπαπέτρου πρόσθεσε 14, με τους Μέικον και Ουάιτ να είναι επίσης διψήφιοι, πετυχαίνοντας 13 και 12 αντίστοιχα.

Για τη Φενέρ, ξεχώρισε το δίδυμο των ψηλών, με τον Βέσελι να έχει 18 πόντους και τον Μπούκερ 14, ενώ ο Ντε Κολό ήταν εκεί, σημειώνοντας 16.

Ο αγώνας

Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα πέντε λεπτά (10-8), με τις ομάδες να εναλλάσσονται στα ηνία του σκορ και τον Πιέρια Χένρι να μετρά 6 πόντους και μία ασίστ για την Φενέρ.

Ο Οκάρο Ουάιτ είχε ξεχωρίσει για τον Παναθηναϊκό, αλλά τα δύο φάουλ που έκανε, υποχρέωσαν τον Πρίφτη να τον αποσύρει στον πάγκο. Αυτό το εκμεταλλεύθηκε η Φενέρ και με σερί 9-0 πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (13-14), με το δεκάλεπτο να τη βρίσκει μπροστά με βραχεία κεφαλή (20-21, 10΄).

Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς μπήκαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο, «χτίζοντας» ένα προβάδισμα έξι πόντων στο ξεκίνημα (20-26). Με μπροστάρη τον Πέρι (9π. στο ημίχρονο) έμειναν κοντά στο σκορ, το οποίο ήταν 31-34, πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο.

Ο Νέντοβιτς δεν μπόρεσε να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό, σουτάροντας με 0/5 εντός πεδιάς, το ακριβώς αντίθετο από τον Ντε Κολό, ο οποίος με πέντε σερί πόντους του έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στους εννέα (36-45, 18΄).

Ωστόσο, οι πράσινοι αντέδρασαν και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια, όντας πίσω μόνο με έναν πόντο (45-46, 20΄), χάρη σε ένα σερί 9-1 και buzzer beater του Παπαπέτρου (11π.).

Η Φενέρ είχε το εντυπωσιακό 70% στα δίποντα (12/17), με τον Παναθηναϊκό να έχει 29% στα τρίποντα με 5/17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Φενέρ συνέχισε να έχει το προβάδισμα, με τους πράσινους να βρίσκονται κοντά, αλλά να μην μπορούν με τίποτα να μπουν μπροστά στο σκορ. Στο 25΄ οι Τούρκοι ήταν στο +3 (54-57), αλλά μέσα σε τρία λεπτά, την αύξησαν στους οχτώ (56-64).

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά της περιόδου, ιδιαίτερα στην άμυνα και βρήκαν ρυθμό για να επιστρέψουν εκ νέου στο παιχνίδι, ισοφαρίζοντας με κάρφωμα του Φλόιντ (64-64), Ένα τρίποντο του Πολονάρα διαμόρφωσε το 64-67 στο 30΄, αλλά η τελευταία περίοδος θα τα έκρινε όλα.

Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς μπήκαν καλύτερα, παίρνοντας ένα προβάδισμα έξι πόντων (66-72), αλλά εκεί πήρε το «όπλο» του ο Νέντοβιτς. Ο Σέρβος πέτυχε το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στο 34΄ (71-74), με τους πράσινους να παίρνουν το προβάδισμα στο σκορ με 77-76, 4:48΄ πριν το τέλος.

Στο 37΄ οι πράσινοι προηγήθηκαν με τρεις (82-79), ωστόσο ο Βέσελι και ο Πιέρ ήταν οι πρωταγωνιστές σε ένα σερί 8-0 για τη Φενέρ, η οποία βρέθηκε στο +5 (82-87) 40″ πριν το τέλος.

Το παιχνίδι φάνηκε να κρίνεται υπέρ της τουρκικής ομάδας, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Μέικον και ο Νέντοβιτς ήταν εύστοχοι από την γραμμή των βολών, η Φενέρ έκανε δύο αντιαθλητικά φάουλ (το ένα 2.8″ πριν το τέλος), ο Σέρβος σούτινγκ γκαρντ έκανε το 88-87 και ο Παπαπέτρου και πάλι από την γραμμή της φιλανθρωπίας, διαμόρφωσε το τελικό 91-87. σε μια απίστευτη ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.