Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Περιστέρι – Προμηθέας 81-88 – Ξεκίνημα με διπλό για τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας ήταν πιο ψύχραιμος στις κρίσιμες στιγμές και πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της πρεμιέρας απέναντι στο Περιστέρι με 81-88. Καθοριστικός ο Νίκος Ρογκαβόπουλος στα τελευταία λεπτά.

Ο Προμηθέας μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στη νέα Basket League, φεύγοντας με το διπλό από την έδρα του Περιστερίου με 81-88, σε ένα από ντέρμπι της αγωνιστικής.

Οι δύο ομάδες έδιναν μια συνεχή «μάχη» μέσα στο παρκέ του «Ανδρέας Παπανδρέου», χωρίς καμία να μπορεί να οικονομήσει μια διαφορά ασφαλείας καθ΄ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα λεπτά και με πρωταγωνιστή τον Ρογκαβόπουλο πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (12-9, 5΄), με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει το Περιστέρι στο +5 (25-20).

Ωστόσο, ο Προμηθέας ανέβασε τον ρυθμό του και τρέχοντας ένα σερί 3-13, πήρε το προβάδισμα με 28-33 (13΄). Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν άμεσα, με το υπόλοιπο μέχρι το ημίχρονο να είναι απόλυτα ισορροπημένο και το πρώτο εικοσάλεπτο να κλείνει ισόπαλο 45-45.

Η ομάδα του Κασιμίρο πήρε εκ νέου τα ηνία στο 25΄ με 51-55, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω, με το Περιστέρι να ισοφαρίζει στο τέλος της περιόδου (66-66).

Όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχσυς να παίρνουν ένα πρόσκαιρο, όπως αποδείχθηκε, προβάδισμα στο 34΄ με 77-72. Ο Προμηθέας στη συνέχεια έτρεξε ένα σερί 10-1 και προηγήθηκε με 78-82, δύο λεπτά πριν το τέλος.

Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την ψυχραιμία τους από την γραμμή των βολών και να φτάνουν στη νίκη με 88-81.

Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα ήταν ο Ρέι με 17 πόντους, ωστόσο ο Ρογκαβόπουλος (15 πόντοι) ήταν ο άνθρωπος που έκρινε με τα καλάθια του το παιχνίδι.

Για το Περιστέρι, ο Μίλερ τελείωσε με 17, με τους Μπράουν και Κατσίβελη να συμπληρώνουν από 12 πόντους.