Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Θρυλικά κορίτσια - Νέα νίκη και πρόκριση του Ολυμπιακού (3-1 σετ)

Θρυλικά κορίτσια – Νέα νίκη και πρόκριση του Ολυμπιακού (3-1 σετ)

O Ολυμπιακός νίκησε και εκτός έδρας την Αστερίξ με 3-1 σετ και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League γυναικών.

O Ολυμπιακός πήγε στο Βέλγιο με σκοπό να υπερασπιστεί το 3-1 του πρώτου αγώνα και στόχο είχε να κερδίσει τουλάχιστον 2 σετ που θα του εξασφάλιζαν την πρόκριση του στον επόμενο γύρο του του Champions League γυναικών.

Η ομάδα του Ολυμπιακού θα αντιμετωπίσει τη Μινχάνσκα Μινσκ από τη Λευκορωσία στον δεύτερο προκριματικό γύρο. Το πρώτο ματς θα γίνει στις 7 Οκτωβρίου στο κλειστό του Ρέντη και ο επαναληπτικός μία εβδομάδα αργότερα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατό το παιχνίδι και επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του σε όλη την διάρκεια του πρώτου σετ, ενώ δεν έδωσε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Αστερίξ. Έτσι το πρώτο σετ κατέληξε στις «ερυθρόλευκες» με σκορ 20-25.

Η ομάδα του Ολυμπιακού μπήκε πολύ δυνατά και στην αρχή του δεύτερου σετ, όπου και προηγήθηκε με 11-6, αλλά από εκεί και πέρα έχασε την συγκέντρωση του και η Αστερίξ άρχισε να γίνεται πιο πιεστική και βρήκε ρυθμό κυρίως μέσα από το μπλοκ της. Η ομάδα του Βελγιου ξεκίνησε να χτίζει ένα σερί και έφτασε στο έφτασε στο 17-12 μετά από λάθος της Κόστα στο φιλέ.

Η εικόνα του Ολυμπιακού δεν άλλαξε καθόλου μέχρι το τέλος του σετ και έτσι διαμορφώθηκε το 25-14 υπέρ της Αστερίξ.

Η Αστερίξ συνέχισε στο τρίτο σετ από εκεί που σταμάτησε στο δεύτερο. Με καλό μπλοκ η ομάδα του Βελγίου προηγήθηκε με 5-1. Από και μετά ο Ολυμπιακός πίεσε περισσότερο και μείωσε σε 12-8.

Από εκεί και μετά ξεκίνησε η αντεπίθεση και ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 16-17. Τα σερί  από τη γραμμή συνεχίστηκε για το 16-20. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και πήραν το σετ με 18-25.

Ο Ολυμπιακός μετά και την κατάκτηση του δεύτερου σετ είχε πετύχει τον στόχο του που ήταν η πρόκριση στον επόμενο γύρο του Champions League γυναικών.

Η ομάδα του Κουτίνιο συνέχισε πολύ δυναμικά και στο 4ο σετ και είχαν τον απόλυτο έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος του σετ και δεν απειλήθηκαν καθόλου από την Αστερίξ, η οποία είχε απογοητευτεί πλήρως και δεν είχε διάθεση και έτσι στο τέλος ο Ολυμπιακός κατέκτησε και το 4ο σετ με 20-25.

Τα σετ: 20-25, 25-14, 18-25, 20-25

ΑΣΤΕΡΙΞ (Κρις Γιάνσνικ): Κούλμπεργκ 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ), Οβεργουάτερ 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ), Μάρινγκ 19 (15/44 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βαν Ντε Βίερ 1 (1 άσσος), Στράγκιερ 2 (2/23 επ., 52% υπ. – 26% άριστες), Γκίλσον 9 (7/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες) / Ράμπελμπεργκ (λ, 55% υπ. – 41% άριστες), Βαν Άκερ, Βαν Έλσεν 1 (1/2 επ.), Χόφστεντ 9 (4/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντίκερς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερέρ Κουτίνο): Γιώτα 7 (3/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σάλας 6 (6/19 επ., 33% υπ. – 25% άριστες), Μαριάνα Κόστα 13 (11/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 10% άριστες), Χριστοδούλου 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Χίπε 3 (3/22 επ.) / Τοτσίδου (λ, 42% υπ. – 29% άριστες), Κακουράτου (λ, 50% υπ. – 50% άριστες), Ζιώγα 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ), Μιλεντίγιεβιτς, Γενιτσαρίδη 12 (9/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες), Κελεσίδη 1 (1/2 επ.), Ξανθοπούλου.

Περισσότερα σε λίγο…

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.