Η ΑΕΚ λύγησε έπειτα από τρεις παρατάσεις και ηττήθηκε με 119-114 από την Νταρουσάφακα

H AEK ηττήθηκε και στο δεύτερο φιλικό επί τουρκικού εδάφους, καθώς έπειτα από τρεις παρατάσεις η Νταρουσάφακα επικράτησε με 119-114

Στο δεύτερο φιλικό που έδωσε η ΑΕΚ στην Τουρκία κόντρα στην Νταρουσάφακα ηττήθηκε έπειτα από τρεις παρατάσεις με σκορ 119-114. Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 87-87 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε αρκετά δυνατά το παιχνίδι και μάλιστα στα πρώτα πέντε λεπτά κατάφερε να πάρει διαφορά 11 πόντων (5-16). Η Νταρουσάφακα ανέβασε στροφές και με συνεχόμενα διαδοχικά καλάθια έκανε το σκορ (19-20) ενώ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ έγινε (24-24). Η πρώτη περίοδος βρήκε την ένωση να προηγείται με (24-29).

Η Ένωση εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα και στη δεύτερη περίοδο. Η Νταρουσάφακα μείωσε σε (31-32), ωστόσο οι παίκτες της ΑΕΚ με τις άμυνες ανέβασαν πάλι τη διαφορά στο (34-32). Το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με έξι πόντους (42-48).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα σερί 8-0 και βρέθηκε μπροστά με 14 πόντους (42-56). Βέβαια η Νταρουσάφακα ανέβασε στροφές όμως η ΑΕΚ διατηρούσε μία διαφορά ασφαλείας στους 10 πόντους και στα μισά της τρίτης περιόδου ξέφυγε ξανά με 14 (62-76). Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ένωση μπροστά με 64-76.

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καθόλου καλά έκανε αρκετά λάθη με αποτέλεσμα η Νταρουσάφακα να κάνει ένα επιμέρους σκορ 19-4 και να βρεθεί για πρώτη φορά μπροστά τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα με 83-80. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι οδηγήθηκε στις βολές και το ματς έληξε ισόπαλο 87-87 με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στην παράταση.

Με τους Γέλοβατς και Κολόμ μέχρι και τα μισά της πρώτης παράτασης είχαν το προβάδισμα με (91-95). Στη συνέχεια, αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο προπονητής της Νταρουσάφακα, όμως η ΑΕΚ δεν ήταν συγκεντρωμένη στο παιχνίδι με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 97-97 και να οδηγηθεί σε δεύτερη παράταση.

Η Νταρουσάφακα και στην δεύτερη παράταση συνέχισε να έχει το προβάδισμα με 101-100. Η ΑΕΚ με τον Κολόμ πέρασε μπροστά με 101-103. Οι Νταρουσάφακα με δύο βολές ισοφάρισε σε 103-103 με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πετύχει άλλο καλάθι και το παιχνίδι να οδηγείτε και σε Τρίτη παράταση.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά και την Τρίτη παράταση και βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 107-108 περίπου στα μισά της περιόδου. Ωστόσο από εκεί και πέρα η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στην πίεση της Νταρουσάφακα με τους Τούρκους να παίρνουν αρχικά το προβάδισμα με 114-110 και και στη συνέχεια ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά στο 119-112 με το τελικό σκορ να είναι 119-114.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 42-48, 64-76, 87-87 (κ.δ.), 97-97 (παρ.), 103-103 (2η παρ.), 119-114 (3η παρ.)

LIVE: Τενερίφη – Περιστέρι

Παρακολουθήστε live στις 19:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Τενερίφη – Περιστέρι για τον ημιτελικό του Final Four του Basketball Champions League. Tηλεοπτικά από Cosmote Sports 4.