Ολυμπιακός – Λαύριο 99-64 – Απόλαυση ο Θρύλος του Μπαρτζώκα

Ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός απέναντι στο Λαύριο, το διέλυσε με 99-64 και πήρε εύκολα την πρόκριση στον τελικό του «bwin TOURNAMENT AGAINST COVID-19», δίνοντας συνέχεια στις εντυπωσιακές εμφανίσεις του στα φιλικά προετοιμασίας.

Ο Ολυμπιακός δεν σταματά να εντυπωσιάζει στα φιλικά προετοιμασίας ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου και πραγματοποιεί την μία τρομερή εμφάνιση πίσω από την άλλη.

Αυτή τη φορά, το «θύμα» της υπόθεσης ήταν το Λαύριο, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να παραδίνεται άνευ όρων στις ορέξεις των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, οι οποίοι επικράτησαν με 99-64 και θα αντιμετωπίσουν αύριο (5/9, 20:30) την Μονακό, στον τελικό του τουρνουά «bwin TOURNAMENT AGAINST COVID-19».

Από την πρώτη στιγμή έθεσαν τους δικούς τους κανόνες στο παρκέ και από ένα σημείο και μετά, πρόσφεραν και πολύ ωραίο θέαμα σε όσους έβλεπαν τον αγώνα είτε από τις κερκίδες του ΣΕΦ είτε από την τηλεόραση.

Με τρομερό πλουραλισμό και τρομερή κυκλοφορία στην επίθεση, ο Ολυμπιακός δεν σταματούσε να σκοράρει και να ανοίγει την διαφορά. Από την άλλη, το Λαύριο απλώς παρακολουθούσε και προσπαθούσε να διασώσει ότι μπορούσε.

Πρώτος σκόρερ για τους ερυθρόλευκους ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους (3/7 2π., 4/7 3π. 2/2 βολές), ενώ ακολούθησε ο Ζαν-Σαρλ με 18 (7/8 2π., 2/3 βολές). Ο Κώστας Σλούκας τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους, ωστόσο φρόντισε να μοιράσει και 7 ασίστ.

Για το Λαύριο, ο Αμίνου είχε 11 πόντους (3/6 2π., 1/1 3π., 2/5 βολές) και ο Λιούις 10 (2/6 2π., 2/5 3π.). Ο Αλέξανδρος Νικολαϊδης, που αγωνίζεται ως δανεικός από τον Ολυμπιακό, ολοκλήρωσε τον αγώνα με 6 ασίστ.

Ο αγώνας

Ο Βεζένκοφ ξεκίνησε με το πόδι πατημένο στο γκάζι τον αγώνα και σημείωσε τους 7 από τους 9 πρώτους πόντους του Ολυμπιακού στον αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι έχτισαν από την αρχή διαφορές, με την μέγιστη να φτάνει τους δέκα πόντους (25-15) προς τα τέλη της περιόδου, πριν ο Χασάν Μάρτιν καρφώσει εντυπωσιακά και κάνει το 27-15, που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Ολυμπιακός δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω και έχτιζε χρόνο με το χρόνο, όλο και μεγαλύτερες διαφορές. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου την έφτασε στους 16 με τρίποντο του Σλούκα (39-23), για να ακολουθήσει ένα σερί 11-0 με πρωταγωνιστή τον Γουόκαπ (σημείωσε πέντε σερί πόντους) και να διαμορφώσει το σκορ ημιχρόνου στο 50-27.

Μπαίνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έμοιαζαν πιο απελευθερωμένοι και πρόσφεραν εκτός από ουσία, και θέαμα. Ο Λαρεντζάκης σημείωσε δύο τρίποντα στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου για να πάει η διαφορά στους 29 (60-31).

Το Λαύριο έμοιαζε παραδομένο και το μόνο που κατάφερε ήταν μειώσει μέχρι τους 21 πόντους (67-46), για να κλείσει η τρίτη περίοδος στους 22 (73-51).

Όλα είχαν κριθεί στην τελευταία περίοδο, με τον Ολυμπιακό όμως να συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις στην απόδοσή του και να είναι το ίδιο αποτελεσματικός σε άμυνα και επίθεση. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω  από τους 20 πόντους, αλλά το αντίθετο.

Με τρίποντο του Σλούκα ανέβηκε στους 31 πόντους, 3 λεπτά πριν την λήξη. Τελικά η μπίλια έκατσε στους 35, με το τελικό 99-64 να περιγράφει όσα έγιναν στο παρκέ του ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 50-27, 73-51, 99-64

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.