Παράλιο Άστρος – Το επίνειο του ιστορικού Άστρους Κυνουρίας
Ένα από τα γνωστότερα θέρετρα ολόκληρης της Πελοποννήσου
Spotlight
-
«Πυρ ομαδόν» στην κυβέρνηση για οργανωμένο έγκλημα και υποκλοπές – «Το Μαξίμου επιτίθεται στη Δημοκρατία»
-
Το Μαξίμου απέναντι στα μέτωπα με γιατρούς και λογιστές
-
Σκάνδαλο υποκλοπών: Γιατί η ΕΥΠ παρακολουθούσε τον πρώην εισαγγελέα Οικονομικού Εγκλήματος Χρήστο Μπαρδάκη και τον Σπύρο Κουσουνή;
-
Πέθανε η αστέρας του YouTube Tatyana Ozolina - Το ταξίδι στην Ελλάδα και το μοιραίο τροχαίο στην Τουρκία
Έντονο είναι το νησιώτικο χρώμα του Παράλιου Άστρους, του αμφιθεατρικά χτισμένου παραθαλάσσιου οικισμού της Αρκαδίας με τα γραφικά σοκάκια και τα παραδοσιακά κεραμοσκεπή σπίτια, που αποτελεί ένα από τα γνωστότερα θέρετρα ολόκληρης της Πελοποννήσου.
Τμήμα του Δήμου Βόρειας Κυνουρίας, το Παράλιο Άστρος είναι επίνειο του ιστορικού Άστρους Κυνουρίας, όπου συγκλήθηκε, τον Aπρίλιο του 1823, η B΄ Eθνοσυνέλευση των επαναστατημένων Eλλήνων.
Στο λιμάνι του Παράλιου Άστρους δένουν βάρκες, αλιευτικά και ταχύπλοα σκάφη, ενώ τουριστικά καταλύματα, εξοχικές κατοικίες, εστιατόρια και καφέ απλώνονται γύρω από αυτό.
Το μεσαιωνικό φρούριο, που δεσπόζει στην κορυφή του λόφου του Παράλιου Άστρους, προσφέρει υπέροχη θέα στη γύρω περιοχή με τον εκτεταμένο ελαιώνα.
Η εκκλησία του Eυαγγελισμού της Θεοτόκου, ο γραφικός φάρος και το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία, καθώς και το άγαλμα της γοργόνας κοντά στο υπαίθριο θέατρο, στο λιμάνι, είναι τα σημαντικότερα αξιοθέατα του Παράλιου Άστρους.
Όμορφες εικόνες προσφέρει το ταξίδι στην ευρύτερη περιοχή του Παράλιου Άστρους: η αμμουδερή παραλία του οικισμού, ο Aτσίγγανος, η παραλία Bερβένων, η λιμνοθάλασσα Μουστού και η παραλία του Αγίου Ανδρέα συνθέτουν μια ξεχωριστή γωνιά της Αρκαδίας.
*Οι φωτογραφίες που περιλαμβάνονται στο παρόν άρθρο προέρχονται στο σύνολό τους από το διαδικτυακό τόπο του Δήμου Βόρειας Κυνουρίας (discoverkynouria.gr).
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις