Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Εγκατέλειψε η Μπούζκοβα, στον δεύτερο γύρο η Σάκκαρη

Η Μαρί Μπούζκοβα δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα κόντρα στην Μαρία Σάκκαρη, με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να παίρνει την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του τουρνουά του Μόντρεαλ.

Την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του τουρνουά του Μόντρεαλ πανηγύρισε η Μαρία Σάκκαρη.

Η αντίπαλος της Μαρί Μπούζκοβα εγκατέλειψε κατά την διάρκεια του δεύτερου σετ, λόγω των καιρικών συνθηκών, με αποτέλεσμα η Ελληνίδα πρωταθλήτρια να πάρει την νίκη.

Κατά την διάρκεια του πρώτου σετ, και όταν το σκορ ήταν 5-4 υπέρ της Σάκκαρη, μπήκε στο κορτ το ιατρικό τιμ για να δώσει τις πρώτες βοήθειες στην Τσέχα τενίστρια, καθώς δεν ένιωθε άνετα στη ζέστη.

Όσο αναφορά το αγωνιστικό κομμάτι, η Σάκκαρη είχε τον έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης και κατέκτησε με 6-4 το πρώτο σετ. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στο δεύτερο σετ, φτάνοντας στο 3-1. Κάπου εκεί, η Μπούζκοβα έκανε γνωστή την απόσυρση της και πανηγύρισε την πρώτη ever νίκη της, στο main draw του Καναδικού event.

Μεντιλίμπαρ: «Δεν έχει τελειώσει τίποτα, έχει γίνει η μισή δουλειά»

Απόλυτα ψύχραιμος ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ μετά τον θρίαμβο του Ολυμπιακού επί της Άστον Βίλα.