Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Με το… αριστερό η πρωταθλήτρια Λιλ (3-3), ντεμπούτο με νίκη για την Κλερμόν (0-2)

Η Λιλ δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη σεζόν, όμως τουλάχιστον γλίτωσε τα χειρότερα, «κλέβοντας» τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Μετς (3-3). Νίκη με 2-0 επί της Μπορντό πήρε η Κλερμόν στο ντεμπούτο της στην Ligue 1

Μπορούσε και καλύτερα, μπορούσε όμως και χειρότερα η Λιλ στην πρεμιέρα της! Οι «λιλουά» ήρθαν ισόπαλοι με τη Μετς (3-3) και γλίτωσαν την ήττα στις καθυστερήσεις.

Συγκεκριμένα, στο 23′ ο Μπότμαν έδωσε το προβάδισμα στους πρωταθλητές, όμως οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το ματς, παίρνοντας μάλιστα διαφορά δύο τερμάτων, χάρη σε γκολ των Σεντόνζ (31′, 52′) και Ουντόλ (41′).

Στο 59′ η Μετς έμεινε με έναν παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Κουγιατέ και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Λιλ, η οποία στο 81′ μείωσε με τον Ικονέ, ενώ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων απέφυγε την ήττα χάρη σε γκολ του Γιλμάζ.

Νωρίτερα, η Κλερμόν πραγματοποίησε το ντεμπούτο της στη μεγάλη κατηγορία και πήρε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας 2-0 της Μπορντό εκτός έδρας.

Λανς, Ρεμς, Λοριάν, «τσίμπησαν» βαθμούς μακριά από τα «σπίτια τους» και σαφώς δεν έφυγαν απογοητευμένες από τον αγωνιστικό χώρο απέναντι σε Ρεν, Νις και Σεντ Ετιέν.