![Salamina ...Κολομβίας](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/07/2021-07-11_14-12-45-69130747.jpg)
Salamina …Κολομβίας
Η Σαλαμίνα και ο ΕΟΤ θα αναπτύξουν στενή τουριστική και πολιτιστική συνεργασία και αυτό είναι καλό. Αυτό όμως που ξεχωρίζει είναι η απόφαση να αδελφοποιηθούν ο δήμος Σαλαμίνας με την πόλη Salamina της Κολομβίας. Η Salamina μάλιστα λέγεται και "πόλη του φωτός" επειδή έχει αναθρέψει στους κόλπους της ποιητές, μουσικούς, ηθοποιούς και συγγραφείς.
Spotlight
-
«Πυρ ομαδόν» στην κυβέρνηση για οργανωμένο έγκλημα και υποκλοπές – «Το Μαξίμου επιτίθεται στη Δημοκρατία»
-
Το Μαξίμου απέναντι στα μέτωπα με γιατρούς και λογιστές
-
Σκάνδαλο υποκλοπών: Γιατί η ΕΥΠ παρακολουθούσε τον πρώην εισαγγελέα Οικονομικού Εγκλήματος Χρήστο Μπαρδάκη και τον Σπύρο Κουσουνή;
-
Πέθανε η αστέρας του YouTube Tatyana Ozolina - Το ταξίδι στην Ελλάδα και το μοιραίο τροχαίο στην Τουρκία
Η δημοτική αρχή θέλει να αξιοποιήσει όσα έχει στη διάθεση της ώστε να γίνει η Σαλαμίνα ελκυστικός τόπος τόσο για τα αξιοθέατα της όσο και για την βαριά ιστορία της. Αυτό προϋποθέτει πλήρη εξωστρέφεια και ανάλογες κινήσεις, όπως αυτή του περασμένου Σαββατοκύριακου.
Ο Δήμαρχος Σαλαμίνας υποδέχτηκε την Πρόεδρο του Ε.Ο.Τ. κα Άντζελα Γκερεκου, στον αύλειο χώρο του Δημαρχιακού Μεγάρου. Κατά τη διάρκειά της εκδήλωσης οι παρευρισκόμενοι είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν τις εισηγήσεις των ομιλητών και μια εκτενή αναφορά της Προέδρου για τα σχέδια του Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού που αφορούν στην προβολή της μοναδικότητας της Σαλαμίνας.
Συγκεκριμένα, μεταξύ άλλων, δηλώθηκαν τα παρακάτω υπό την αιγίδα του Ε.Ο.Τ.:
- Διοργάνωση σεμιναρίων αρχαίου Θεάτρου στη Σπηλιά του Ευριπίδη, για πρώτη φορά στην Ελλάδα.
- Διοργάνωση τριήμερου επιστημονικού συνεδρίου για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση (30.7-1.8). Το μεγαλύτερο συνέδριο που έχει γίνει ποτέ στη Σαλαμίνα.
- Έναρξη διαδικασιών αδελφοποίησης του Δήμου με την πόλη Salamina της Κολομβίας.
- Ορισμός του έτους 2022 για την Σαλαμίνα ως «Έτος Ευρυπίδη» με δράσεις, φεστιβάλ και εκδηλώσεις για τον μεγάλο τραγικό ποιητή.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/07/IIImage_2021-07-11_14-22-39-68230755-600x400.jpg)
Ο Δήμαρχος Σαλαμίνας, τόνισε πως ο Ε.Ο.Τ. έχει στηρίξει έμπρακτα το νησί μας το προηγούμενο διάστημα με την απόφαση του να υποστηρίξει δράσεις που θα πραγματοποιηθούν για πρώτη φορά σε παγκόσμιο επίπεδο στην Σαλαμίνα.
Εξ όσων φαίνεται υπάρχει σαφή πρόθεση να αναδειχθεί το νησί περαιτέρω και να αποτελέσει τόπος επιλογής για τον κόσμο όχι μόνο ως ένας μονοήμερος προορισμός αλλά κάτι περισσότερο. Ο πολιτισμός και γενικότερα τα συνέδρια, οι εκδηλώσεις και τα φεστιβάλ αποτελούν μια καλή αφορμή για τον κόσμο να επισκεφτεί το νησί αλλά και να διαμείνει για μερικές μέρες.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις