Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Νίκη της ΑΕΚ στην Πάτρα (81-80)

Η ΑΕΚ έκανε το μπρέικ απέναντι στον Προμηθέα Πάτρας, επικρατώντας με 81-80 στο «Δημήτρης Τόφαλος» και πήρε προβάδισμα με 2-1 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League. Στο ΟΑΚΑ την Τετάρτη (9/6) το Game 4.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα από το ξεκίνημα (0-4) αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε άμεσα και με πρωταγωνιστή τον Κλαβέλ έφτασε στο +5 (13-8), ενώ η Ένωση κατάφερε να μειώσει στους 3 πόντους (19-16) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Πατρινοί διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με τρίποντο του Κλαβέλ έφτασαν τη διαφορά στο +6 (24-18), ωστόσο η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά (28-29). Ο Προμηθέας ανέβασε ρυθμούς και με πόντους από Γιαννόπουλο, Ματσιούλης και Αγκμπελέσε έφτασε στο +5 (35-31).

Και πάλι όμως, η ΑΕΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Μορέιρα (38-42), με τον Προμηθέα να μειώνει στους 2 πόντους (40-42) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ διατηρούσε το μικρό υπέρ της προβάδισμα (48-52, 50-54), η ομάδα της Πάτρας πέρασαν μπροστά με έναν πόντο (55-54) με τον Αγκμπελέσε αλλά η ομάδα του Αγγέλου συνέχισε να ελέγχει το ματς και έφτασε στο 60-64 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και για πρώτη φορά στο ματς ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (62-72). Η ομάδα του Γιατρά πάλεψε μέχρι το τέλος και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κλαβέλ πήρε το προβάδισμα (78-77). Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε… θρίλερ, με την ΑΕΚ να κατακτά τελικά τη νίκη με 81-80.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-42, 60-64, 80-81

Μεντιλίμπαρ: «Δεν έχει τελειώσει τίποτα, έχει γίνει η μισή δουλειά»

Απόλυτα ψύχραιμος ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ μετά τον θρίαμβο του Ολυμπιακού επί της Άστον Βίλα.