Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 66-74 : Πράσινη κούπα, οκτώ χρόνια μετά

Πρωταθλητής Ελλάδας για πέμπτη φορά στην ιστορία του και πρώτη φορά μετά από 8 χρόνια αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα της Ελένη Καπογιάννη επικράτησε με 74-66 του Ολυμπιακού, παίρνοντας έτσι το πρωτάθλημα.

Και στο τέλος… χαμογέλασε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα της Ελένη Καπογιάννη επικράτησε με 74-66 του Ολυμπιακού στο Game 3 της σειράς των τελικών και πανηγύρισε το πέμπτο πρωτάθλημα της ιστορίας του και το πρώτο μετά από οκτώ χρόνια.

Οι πράσινες είχαν σε εξαιρετική μέρα την Ριντ, η οποία έκανα τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο σημειώνοντας 24 πόντους. Από την άλλη, η Σταμολάμπρου προσπάθησε να φέρει τον τίτλο στον Ολυμπιακό, σημειώνοντας 26 πόντους αλλά ήταν απελπειστικά μόνη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νευρικά το παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει δυνατά και να παίρνει την πρώτη σημαντική διαφορά (14-6) στα μέσα της πρώτης περιόδου. Κάπου εκεί οι Πράσινες αφυπνίστηκαν και με ένα σερί 2-11 πήραν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα, με τον Παναθηναϊκό παρόλο αυτά να έχει το μομέντουμ, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 28-19 με δύο συνεχόμενα τρίποντα της Χατζηνικολάου.

Κάπου εκεί ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να βγάλει αντίδραση. Η ομάδα του Παντελάκη μείωσε αρχικά σε 30-25, δυο λεπτά πριν την λήξη του δευτέρου δεκάλεπτου, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 32-28 υπέρ των πράσινων.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 6-0 κατάφερε να προηγηθεί (34-32) ενώ με αλλεπάλληλα εύστοχα τρίποντα εκατέρωθεν το σκορ διαμορφώθηκε στο 40-40 στο 25’ και 44-44 στο 28’, με το παιχνίδι να είναι πραγματικό ντέρμπι. Μέχρι τη λήξη της περιόδου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αποκαταστήσει την υπέρ του διαφορά του ημιχρόνου (47-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν στα 7 λεπτά πριν τη λήξη να πάρουν προβάδισμα 7 πόντων με την φοβερή Ριντ (50-57). Από εκεί και πέρα δεν κοίταξαν ξανα πίσω, παρά τις προσπάθειες της  Σταμολάμπρου η οποία μείωσε στους πέντε (56-61) στα 4:11 για το τέλος.

Εκεί ο Παναθηναϊκός δεν έχασε την ψυχραιμία του, κατάφερε να συντηρήσει το προβάδισμα του, ενώ το καλάθι και φάουλ της Μόργκαν έβαλε τέλος στα όνειρα του Ολυμπιακού για ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-32, 47-51, 66-74

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.