Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Περιστέρι – Αρης 82-65: Εκτός πλέι οφ οι «κίτρινοι»

Ο Αρης ηττήθηκε στο Περιστέρι με 82-65 και έμεινε εκτός πλέι οφ.

Δεν τα κατάφερε στο Περιστέρι ο Αρης, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να γνωρίζει την ήττα με 82-65 για την 22η και τελευταία αγωνιστική της Basket League και να μένει εκτός πλέι οφ.

Οι Κίτρινοι δεν μπόρεσαν να κερδίσουν το πιο σημαντικό παιχνίδι της σεζόν και ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο φετινό πρωτάθλημα, σε αντίθεση με το Περιστέρι που πέρασε στην 8άδα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκουτιέρες με 13 πόντους, ενώ από 12 είχαν οι ΜακΛιν και Φορντ. Από τους ηττημένους πολύ καλό παιχνίδι έκαναν οι Λιτλ και Μιλόσεβιτς, που είχαν από 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, αλλά δεν κατάφεραν να οδηγήσουν τον Αρη στην πολυπόθητη νίκη.

Στα πρώτα οκτώ λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με το Περιστέρι στο τελευταίο δίλεπτο να ανεβάζει την πίεσή του και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +6 (20-14). Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου στην δεύτερη περίοδο παρέμεινε σε ρόλο οδηγού και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +4 (39-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο παρκέ, έσφιξαν την άμυνά τους, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και έφτασαν στο +17 (61-44). Ο Αρης από την άλλη, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με ένα 6-0 σε 61-50, στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού όμως οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν, με το Περιστέρι να ανεβάζει τη διαφορά στους 20 πόντους (70-50) και να παίρνει τη νίκη με 82-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 39-35, 61-50, 82-65.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι