Σάββατο 20 Απριλίου 2024
«Πάρτι» της Γκλάντμπαχ (5-0)

Με μία εκκωφαντική εμφάνιση, η Γκλάντμπαχ επικράτησε με 5-0 της Αρμίνια και μείωσε ξανά τη διαφορά της από την 6η Λεβερκούζεν στους τέσσερις βαθμούς.

Δεν τα παρατάει η Γκλαντμπαχ… Με πια παραπάνω από πειστική εμφάνιση, τα «πουλάρια» διέλυσαν με 5-0 την Αρμίνια για την 31η αγωνιστική της Bundesliga και κράτησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για την εξασφάλιση κάποιου ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπριλ Εμπολό, η ομάδα του Μάρκο Ρόσε δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Αρμίνια και κατάφερε να επιβληθεί εύκολα, μειώνοντας ξανά τη διαφορά της από τη Μπάγερ Λεβερκούζεν στους τέσσερις βαθμούς.

Μόλις έξι λεπτά χρειάστηκαν στους γηπεδούχους για να πάρουν κεφάλι στο σκορ, με τον Εμπολό να γράφει το 1-0. Εννιά λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Τουράμ να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Γάλλο να γράφει το 2-0, πριν έρθει τρία λεμπτά αργότερα να σκοράρει και ο Μπενσελμπαϊνί για το 3-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου…

Ο Εμπολό σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 69ο λεπτό, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στο 84ο λεπτό ο Αλασάνε Πλεά…

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Σόμερ, Λάινερ (85′ Μπέγερ), Γκίντερ, Ελβέντι, Μπενσεμπαϊνί (85′ Γιάντσκε), Ζακάρια, Νόιχαους (75′ Κράμερ), Βολφ, Λατσάρο (75′ Βεντ), Τουράμ (75′ Πλεά), Εμπολό

ΑΡΜΙΝΙΑ ΜΠΙΛΕΦΕΛΝΤ: Ορτέγκα, Ντε Μεδίνα, Πίπερ, Νίλσον, Λουκόκι, Οκουγκάβα (45′ Κούνζε), Πριτλ, Μάιερ, Ντόαν, Γκεμπάουερ (76′ Σίπλοκ), Κλος (45′ Βολγκσάμερ)

Περίπατος και τώρα… Σέλτικς για τους Χιτ (112-91, vid)

Οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν των Σικάγο Μπουλς με 112-91 και εξασφάλισαν το τελευταίο εισιτήριο για τα play off της Ανατολής, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Σέλτικς.