Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Ήττα και αναβολή στέψης για την Μπάγερν (2-1), βλέπει… αστέρια η Ντόρτμουντ (0-2)

Η φορμαρισμένη Μάιντζ ανέβαλε τη στέψη της Μπάγερν νικώντας την με 2-0, ενώ η Ντόρτμουντ με το ίδιο σκορ «καθάρισε» τη Βόλφσμπουργκ με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Χάαλαντ και πλησίασε την 4άδα.

«Φρένο» στα σχέδια της Μπάγερν Μονάχου για φιέστα έβαλε η ασταμάτητη Μάιντζ, η οποία «καθάρισε» τους Βαυαρούς από ημίχρονο (2-0). Την ίδια ώρα η Ντόρτμουντ πανηγύρισε το διπλό επί της Βόλγσμπουργκ (0-2), με τον Χάαλαντα να κάνει τα μαγικά του για ακόμη μια φορά και να φέρνει την ομάδα του μια… ανάσα από την 4άδα.

Μάιντζ – Μπάγερν Μονάχου 2-1

Η Μάιντζ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο και είχε στριμώξει στα καρέ της την ομάδα του Χάνσι Φλικ. Πέρα από τα δύο γκολ που πέτυχε με τους Μπούρκαρντ (3′) και Κουάιζον (37′), είχε και ένα δοκάρι με τον Ντα Κόστα, αλλά και δύο ακόμα πολύ καλές στιγμές που ο Νόιερ έβαλε στοπ.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και είχαν εκείνοι τον έλεγχο του αγώνα, όμως δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα παρά τις αρκετές τελικές τους. Στις καθυστερήσεις (90+4′) ο Λεβαντόφσκι μείωσε σε 2-1, όμως αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

Βόλφσμπουργκ – Ντόρτμουντ 0-2

Οι Βεστφαλοί δέχτηκαν μεγάλη πίεση από τους «λύκους» σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όμως κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα που τους είχε δώσει ο Χάαλαντ στο 12′ μέχρι την ανάπαυλα.

Παρά το γεγονός ότι στο 59′ έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μπέλιγχαμ, οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το τελικό 0-2 με τον Νορβηγό σούπερ σταρ να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 68′.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα:

Μάιντς-Μπάγερν Μονάχου 2-1

Βόλφσμπουργκ-Ντόρτμουντ 0-2

Φράιμπουργκ-Χόφενχαϊμ 1-1

Ουνιόν Βερολίνου-Βέρντερ Βρέμης 3-1

Λεβερκούζεν-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (19:30)

Σάλκε-Χέρτα Βερολίνου (αναβλήθηκε)

Κυριακή, 25/4

Λειψία-Στουτγκάρδη (16:30)

Γκλάντμπαχ-Αρμίνια Μπίλεφελντ (19:00)

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι