Σάββατο 27 Απριλίου 2024
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε 78-67

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε με 78-67 της Φενέρμπαχτσε, έκανε το 2-0 στη σειρά και βρίσκεται μία νίκη μακριά από το FInal 4 της Euroleague

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βγήκε νικήτρια και στο δεύτερο ματς με τη Φενέρμπαχτσε, επικρατώντας αυτή τη φορά με 78-67. Κορυφαίοι για τους Ρώσους οι Χάκετ (14 πόντοι, 8 ασίστ) και Σενγκέλια (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

Έτσι, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε τη σειρά των αγώνων στο 2-0 και ψάχνει μία νίκη στην Τουρκία για να πάρει το εισιτήριο για το Final 4 της Euroleague.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά και είχαν από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα (2-4, 5-7), αλλά η ΤΣΣΚΑ ανέτρεψε την κατάσταση φτάνοντας στο +5 (18-13). Ωστόσο, η Φενέρ χάρη σε πόντους των Στρέλνιεκς και Γκούντουριτς πήρε το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-25).

Η τουρκική ομάδα διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου (35-37), αλλά στη συνέχεια η ΤΣΣΚΑ βελτίωσε την άμυνά της και πέρασε μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου, με τη διαφορά στους 8 πόντους (50-42).

Η Φενέρ πατούσε καλύτερα στην τρίτη περίοδο και με εντυπωσιακό τρόπο έριξε τη διαφορά, πλησιάζοντας στον πόντο (52-51), με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει ανάσα με τρίποντο του Κλάιμπερν (55-51). Οι Τούρκοι μείωσαν εκ νέου στους 2 πόντους (55-53), αλλά η ομάδα του Ιτούδη κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (60-55).

Η ρωσική ομάδα διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο τελευταίο δεκάλεπτο, ανέβασε τη διαφορά στο +9 με τρίποντο του Ούκχοφ (70-61) και έφτασε στη νίκη με 78-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 50-42, 60-55, 78-67.

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.