Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Νίκη ανόδου για τον Ιωνικό στην Λιβαδειά (2-1) - Δείτε τα γκολ

Νίκη ανόδου για τον Ιωνικό στην Λιβαδειά (2-1) – Δείτε τα γκολ

Ο… ασταμάτητηος Ιωνικός πανηγύρισε την 8η διαδοχική του νίκη στο ντέρμπι κορυφής με τον Λεβαδειακό (1-2), ξέφυγε στο +8 και βρίσκεται με το ένα πόδι στην Superleague.

Το μεγάλο ντέρμπι της Super League 2 βάφτηκε «μπλε», με τον Ιωνικό να επικρατεί του Λεβαδειακού με ανατροπή (1-2) και να ξεφεύγει στο +8 από τους διώκτες του, κάνοντας ένα τεράστιο βήμα ανόδου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την αναμέτρηση, καθώς μόλις στο 8′ άνοιξαν το σκορ χάρη σε γκολ του Πολέτο και σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά δυνατά και στο 58′ ο Ματσούκας ενάμιση λεπτό μετά την είσοδό του στον αγνωιστικό χώρο έφερε το ματς στα ίσια.

Η ισοπαλία όμως δεν ήταν αρκετή για τους «μπλε», οι οποίοι με το γκολ του Μάναλη στο 81′ πανηγύρισαν την 8η διαδοχική τους νίκη που τους φέρνει πολύ κοντά στην άνοδο.

Την ίδια ώρα, η Ξάνθη επικράτησε του ΟΦ στην Ιεράπετρα (2-1) και ο Διαγόρας των Τρικάλων (2-0). Οι Ακρίτες βρέθηκαν να χάνουν, όμως χάρη σε γκολ των Καπνίδη (80′) και Μικελτάντζε (88′) έφτασαν στην ανατροπή και πλέον συγκατοικούν στη δεύτερη θέση με τον Λεβαδειακό, ενώ ο Διαγόρας με τα τέρματα των Σμυρλή (29′) και Ντοριβάλ (63′) πήρε μια πολύ σημαντική νίκη που τον έβαλε στην εξάδα.